wtorek, 07 czerwiec 2022 15:55

Ładowarki teleskopowe - bezpieczeństwo pracy

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ładowarki teleskopowe Ładowarki teleskopowe pixabay

Ładowarki teleskopowe to uniwersalne maszyny, które są doceniane przez firmy z różnych branż. Najczęściej można je zobaczyć na placach budowy, w dużych gospodarstwach rolnych albo w portach lotniczych, ale nie tylko. Bez względu na to, gdzie będzie się je użytkować, trzeba pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. O jakich kwestiach mowa?

 

Ładowarki teleskopowe znacząco przyspieszają i ułatwiają prowadzenie prac remontowo-budowlanych, komunalnych oraz rolnych, a także umożliwiają transport ludzi i materiałów np. na terenie lotnisk, portów morskich albo stolarni. Uznawane są za maszyny uniwersalne dzięki szerokiej ofercie osprzętu dodatkowego, który pozwala szybko zamienić ładowarkę w żurawik, podnośnik koszowy, pług do śniegu, kosiarkę do trawy czy sprzęt do przenoszenia bel siana.

Żeby móc obsługiwać ładowarki teleskopowe, trzeba przejść przez specjalistyczne szkolenie, w trakcie którego poznaje się m.in. zasady bezpieczeństwa użytkowania maszyny. Jakie to zasady?

Uprawnienia na ładowarki teleskopowe

Przede wszystkim ładowarką powinny się poruszać wyłącznie osoby posiadające odpowiednie uprawnienia. Ładowarki teleskopowe zaliczane są do kategorii I WJO, czyli do wózków specjalizowanych. Uprawnienia na tego typu maszyny nadaje Urząd Dozoru Technicznego (UDT). Aby je zdobyć, należy przejść kurs obejmujący zarówno zagadnienia teoretyczne, jak i praktyczne, a następnie przystąpić do egzaminu. Pozytywny wynik egzaminu jest równoznaczny z uzyskaniem uprawnień. Są one ważne bezterminowo nie tylko na terenie kraju, lecz także wszystkich pozostałych państw należących do Unii Europejskiej.

Uprawnienia dają gwarancję, że osoba, która będzie kierować ładowarką, poznała jej instrukcję obsługi i obowiązujące przepisy transportowe.

Kontrola funkcjonalna

Podstawą bezpiecznej pracy na ładowarce teleskopowej jest każdorazowe sprawdzenie maszyny przed rozpoczęciem użytkowania. Tak zwana kontrola funkcjonalna powinna obejmować weryfikację działania układu kierowniczego, mechanizmu podnoszenia oraz dodatkowego osprzętu. W ten sposób zmniejsza się ryzyko ewentualnych problemów w trakcie pracy, które mogą mieć poważne konsekwencje.

ładowarki teleskopowe

ładowarki teleskopowe

Gdzie prowadzony jest wynajem ładowarek teleskopowych? Zajmuje się tym m.in. firma Riwal: https://www.riwal.com/poland/pl-pl/wynajem/ladowarki-teleskopowe

Bezpieczna jazda maszyną

Operator ładowarki powinien pamiętać również o kwestiach związanych z bezpieczeństwem poruszania się maszyną. Chodzi nie tylko o dostosowanie prędkości do warunków – inaczej można jechać po placu budowy, a inaczej po drogach publicznych, lecz także o dopasowanie wysokości fotela, zapięcie pasów bezpieczeństwa i właściwe ustawienie lusterek dla własnego komfortu. Duże znaczenie dla bezpieczeństwa prac ma również tempo podnoszenia oraz opuszczania ładunku.

Zabezpieczenie ładunku

W przypadku materiałów, które są wyjątkowo trudne w transporcie, np. długich kawałków drewna czy metalowych belek należy zadbać o dodatkowe zabezpieczenia tak, aby maszyna nie straciła przyczepności, gdyby towar się wysunął. Ryzyko przewrócenia się ładowarki istnieje także wtedy, gdy przekroczy się maksymalną ładowność, dlatego zawsze trzeba się stosować do instrukcji obsługi określającej tą wartość.

Wyświetlony 978 razy