niedziela, 28 sierpień 2022 15:55

Dom pasywny - co to oznacza, czym się charakteryzuje?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
dom pasywny dom pasywny Alufasada

Projekty domów pasywnych pozwalają nam budować domy oszczędzające energię, poprawiające jakość powietrza i zmniejszające natężenie hałasem. Przeczytaj więcej o wielu zaletach domu pasywnego.

 

Najbardziej energooszczędny standard budowlany na świecie oferuje nie tylko oszczędność energii, ale także komfortowe warunki wewnętrzne zarówno dla domów, budynków użyteczności publicznej, jak i kompleksów komercyjnych. To jest standard domu  pasywnego.

Jak działa dom pasywny?

Standard opiera się na zestawie pięciu zasad, które zapewniają stabilne temperatury, komfortowe powietrze w pomieszczeniach, redukcję hałasu i minimalne zużycie energii:

  • Eliminacja mostków termicznych– oznacza to, że ściany, podłogi i dachy są dobrze izolowane i nie posiadają szczelin. Zmniejsza to potrzebę ogrzewania lub chłodzenia w celu uzyskania komfortowej temperatury.
  • Izolacja wysokiej jakości– Jakość izolacji jest kluczem do sukcesu projektu budowlanego. Izolacja służy do zminimalizowania wymiany ciepła ze środowiskiem zewnętrznym Budynki domów pasywnych wykorzystują wysokiej jakości izolację, taką jak wełna kamienna. 
  • Okna najwyższej jakości – aby zapewnić dobrą izolację całej przegród zewnętrznych budynku, ważne jest stosowanie wysokiej jakości okien, które mają niską przenikalność cieplną.
  • Hermetyczna konstrukcja– nie powinno być niekontrolowanego przepływu powietrza pomiędzy środowiskiem wewnętrznym a zewnętrznym. 
  • Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła– cały ten wysiłek związany z ociepleniem budynku połączony jest z wysokiej jakości wentylacją, która odzyskuje ciepło ze zużytego powietrza i przekazuje je do świeżego powietrza napływającego. Zapewnia to minimalne straty energii i dobrą jakość powietrza w pomieszczeniach.

Więcej o domu pasywnym

Czy dom pasywny potrzebuje ogrzewania?

Domy pasywne budowane są w celu optymalizacji zysków ciepła i minimalizacji strat ciepła. Oznacza to, że energia potrzebna do ogrzania domu pasywnego jest o 90% niższa niż w przypadku innych budynków. Domy pasywne nie polegają zatem na tradycyjnych źródłach ogrzewania, takich jak piece czy kotły. Zamiast tego korzystają z odnawialnych źródeł energii, takich jak panele słoneczne, energia geotermalna czy pompy ciepła.

Czy domy pasywne są drogie?

Budynki pasywne nie wymagają kosztownych systemów ogrzewania lub chłodzenia konwencjonalnych budynków. Oznacza to, że chociaż domy i budynki pasywne wymagają materiałów budowlanych wysokiej jakości, to i tak są zaskakująco przystępne cenowo.

Ponadto coraz więcej krajów oferuje wsparcie finansowe na budowę budynków niskoenergetycznych, co zwiększa atrakcyjność budownictwa pasywnego. Długoterminowe oszczędności na rachunkach za energię w połączeniu z realną początkową zaliczką oznacza, że ​​Domy Pasywne stanowią świetną inwestycję.

Jak buduje się Dom Pasywny?

Domy pasywne są budowane tak, aby zapewnić maksymalne zyski ciepła i zminimalizować straty. Oznacza to zastosowanie pięciu zasad w procesie budowlanym, upewniając się, że przegroda budynku jest szczelna i dobrze izolowana. Proces ten polega na doborze odpowiednich materiałów na ściany, okna i izolację. Wełna kamienna jest preferowanym produktem przy budowie domów pasywnych.

Prosty sposób na budynki niskoenergetyczne

Jeśli szukasz łatwego i szybkiego rozwiązania do budowy niskoenergetycznych domów pasywnych, to skontaktuj się z przedstawicielem handlowym Firmy Alufasada. Z wykorzystaniem naszych rozwiązań możesz budować domy o doskonałej efektywności energetycznej, ochronie przeciwpożarowej i komforcie wewnętrznym. Nasze rozwiązania łączą wysokiej jakości izolację z prostym w budowie systemem ściennym połączonym z energooszczędnym systemem pasywnym.

 
Wyświetlony 885 razy