poniedziałek, 29 maj 2023 11:31

Dofinansowanie na oczyszczalnie przydomową - co powinieneś wiedzieć?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dofinansowania na oczyszczalnie przydomową Dofinansowania na oczyszczalnie przydomową pixabay

Oczyszczalnie przydomowe są coraz popularniejsze w Polsce i na świecie. Są one szczególnie ważne w miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci kanalizacyjnej, ponieważ pozwalają na skuteczne i ekologiczne usuwanie ścieków z domowych instalacji sanitarnych. Jednak, z uwagi na koszty związane z budową i eksploatacją oczyszczalni, wiele osób nie może sobie na to pozwolić. Dlatego też, w Polsce istnieje wiele programów dofinansowania takich inwestycji. Dowiedz się o nich więcej!

 

Dofinansowanie na przydomową oczyszczalnię ścieków

Dofinansowania na oczyszczalnie przydomową jest często oferowane przez gminy albo powiaty.  Wspomogę taką udziela między innymi Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach takich programów, osoby prywatne oraz firmy mogą uzyskać pomoc finansową na zakup i montaż oczyszczalni, a także na przyłączenie do niej instalacji sanitarnej.

Warunki otrzymania dofinansowania różnią się w zależności od programu i instytucji, która go oferuje. Często jednak wymagane jest spełnienie pewnych kryteriów, takich jak:

  • brak dostępu do sieci kanalizacyjnej;
  • posiadanie działki, na której oczyszczalnia ma zostać zainstalowana;
  • złożenie wniosku o dofinansowanie w wyznaczonym terminie;
  • przedstawienie projektu budowy oczyszczalni oraz kosztorysu inwestycji;
  • zobowiązanie się do przestrzegania zasad eksploatacji i konserwacji oczyszczalni.

Dofinansowanie na oczyszczalnie przydomowe mogą otrzymać zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy. W niektórych przypadkach, może stanowić nawet 50-80% kosztów inwestycji.

Oczyszczalnia przydomowa – czy warto?

Zastanawiasz się, czy inwestycja w oczyszczalnię przydomową to rozwiązanie godne zainteresowania? Istnieje wiele zalet, które przemawiają za korzystaniem z przydomowych oczyszczalni. Przede wszystkim, są stosowane do usuwania zanieczyszczeń z domowych ścieków. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych urządzeń i procesów biologicznych, oczyszczalnie mogą usuwać z wody zarówno substancje organiczne, jak i nieorganiczne, takie jak fosfor, azot czy bakterie. Dzięki temu, woda pochodząca z oczyszczalni jest bezpieczna dla środowiska naturalnego i może być wykorzystana do podlewania roślin czy do innych celów gospodarczych. Ponadto, oczyszczalnie przydomowe są bardzo ekonomiczne w eksploatacji. Po zainstalowaniu, koszty ich eksploatacji są minimalne i zależą głównie od ilości ścieków, które trafiają do oczyszczalni.

Jak widać, oczyszczalnie przydomowe są bardzo ważnym elementem dbania o środowisko naturalne, ale także inwestycją w komfort i bezpieczeństwo mieszkańców. W niektórych regionach istnieją programy dofinansowania zakupu i montażu przydomowych oczyszczalni, co może dodatkowo obniżyć koszty inwestycji.

Wyświetlony 339 razy