środa, 17 maj 2023 11:00

Co to jest cięcie betonu techniką diamentową?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
cięcie betonu techniką diamentową cięcie betonu techniką diamentową Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Jeśli interesujesz się budownictwem, czy to z tytułu wykonywanego zawodu lub hobby, być może spotkałeś się z terminem cięcie betonu zbrojonego technikami diamentowymi. Co to dokładnie oznacza? Czynność cięcia betonu ma miejsce wtedy, jeśli chcemy np. wykonać nieprzewidziane w projekcie budowlanym instalacje, w który obiekcie już istnieje. Są to najczęściej budowle wykonane ze zbrojonego betonu, takie jak stadiony, dworce, perony, centra handlowe, fabryki i wiele innych.

Diamentowe cięcie betonu pozwala na precyzyjne wykonanie otworów i bruzd, w których poprowadzone zostaną instalacje. Technika diamentowa świetnie sprawdza się przy najtwardszych materiałach, zapewniając zadowalające efekty pracy oraz szybkość wykonania zlecenia.

Jak przebiega czynność cięcia betonu piłami diamentowymi?

Działające na skalę przemysłową firmy, zajmujące się cięciem betonu, dysponują nowoczesnymi urządzeniami wyposażonymi w tarcze diamentowe o różnej wielkości. Pozwala im to na cięcie stropów, ścian, fundamentów oraz pozostałych elementów konstrukcji obiektu, robiąc to w sposób bezpieczny i niezagrażający stabilności. Oczywiście podczas cięcia betonu generowana jest duża ilość ciepła, dlatego każde z takich urządzeń ma własny system chłodzenia, co czyni tę metodę jeszcze bezpieczniejszą. W zależności od rodzaju zastosowanego sprzętu może on być obsługiwany ręcznie lub występuje w wersji skomputeryzowanej i jest wtedy sterowany cyfrowo, dla jeszcze większej precyzji prac.

Kiedy stosować technikę diamentową?

Jest wiele sytuacji, w których powinno się stosować diamentowe cięcie betonu. Niektóre z nich wymieniamy poniżej.

  • Modernizacja istniejących obiektów i wyposażenie ich w nowe instalacje;
  • Szybkie i precyzyjne wykonanie prac bez kucia w betonie;
  • Bezpieczne cięcie żelbetu zbrojonego grubymi prętami i drutami;
  • Wiercenie otworów o dużej głębokości i średnicy w żelbecie;
  • Uniknięcie powstawania hałasu i dużych ilości pyłu;
  • Wykonanie długich kanałów wentylacyjnych o zmiennym przebiegu.

Metoda ta może być również stosowana w miejscach trudno dostępnych, do których dojście człowieka jest bardzo utrudnione. Stosując tę metodę, ciąć beton można nie tylko tarczami, ale również specjalnymi diamentowymi linami, co świetnie sprawdza się podczas precyzyjnego cięcia na dużych odległościach w linii prostej. Jeśli interesuje Cię diamentowe cięcie betonu, na stronie https://www.technikadiamentowa.com/oferta/ciecie-betonu-i-wiercenie-betonu/ możesz dowiedzieć się znacznie więcej na jego temat.

Wyświetlony 388 razy