wtorek, 07 czerwiec 2022 15:49

Na czym polega projektowanie hal magazynowych?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
 Projektowanie hal magazynowych Projektowanie hal magazynowych pixabay

Pomimo ewidentnych trudności gospodarczych zauważalnych na całym świecie przez ostatnie lata w Polsce budowa hal przemysłowych przyspieszyła. Powstają coraz to nowe magazyny, obiekty produkcyjne i centra logistyczne. Aby jednak inwestycja w halę magazynową zakończyła się sukcesem, trzeba uważnie przyjrzeć się procesowi projektowania. Na czym on polega?

 

Projektowanie hal magazynowych to proces

Projektowanie hal magazynowych to obowiązek realizowany przez generalnych wykonawcę, który powinien odpowiadać za całą inwestycję od A do Z. Cały proces zaczyna się jednak już od pierwszej merytorycznej rozmowy z inwestorem, w trakcie której wykonawca powinien zbadać i przeanalizować różne aspekty przedstawianego pomysłu. Na tym etapie z jednej strony konieczne jest wstępne zweryfikowanie formalności i możliwości związanych z budową, z drugiej zaś znalezienie optymalnych rozwiązań konstrukcyjnych. Wykonawca musi pozyskać wszystkie niezbędne pozwolenia i warunki zabudowy, a w razie potrzeby przeprowadzić rozpoznawcze prace terenowe. Na dalszych etapach tworzy się dokładny projekt architektoniczny, który powinien uwzględniać wszystkie wymagane założenia inwestora i zapewniać pożądaną funkcjonalność.

Projektowanie hal magazynowych to proces

Jeśli budowane mają być hale magazynowe i przemysłowe, najczęściej wybiera się konstrukcję stalową. W przeciwieństwie do klasycznej techniki murowanej hale stalowe charakteryzują się najszybszym czasem realizacji. Postawienie fundamentów, wsporników i ścian nośnych w technice stalowej wymaga najwyższej jakości komponentów dostarczonych przez wykonawcę. Jednak wszelkie kolejne prace budowlane są już znacznie mniej czasochłonne w porównaniu z długością prac w technice murowanej. Moduły stalowe wypełniane są bowiem wybranymi rodzajami izolacji zewnętrznych (hydroizolacji, termoizolacji). Projekt można aranżować z ogromną dozą dowolności zarówno na poziomie układu wewnętrznego, jak i zewnętrznego. W przypadku powodzenia biznesu hale przemysłowe wykonane w technice stalowej mogą być rozbudowywane bez konieczności dekonstruowania dotychczasowych segmentów. W razie potrzeby istnieje też możliwość rozebrania hali i złożenia jej w innym miejscu. Projektowanie hal magazynowych wymaga więc przeanalizowania szeregu parametrów konstrukcyjnych, dlatego kluczowy jest wybór rzetelnego wykonawcy.

Projektowanie hal magazynowych

Wybór rodzaju hali decyduje o wszystkim

Nie zawsze wstępnie proponowana koncepcja budowy hali spotka się z uznaniem generalnego wykonawcy. W praktyce właśnie po tym można rozpoznać dobrą firmę. Wybór techniki budowlanej (np. hale stalowe lub murowane), a także innych szczegółowych aspektów determinowany jest przez przeznaczenie docelowe obiektu. Zupełnie inaczej wygląda projektowanie hal magazynowych przeznaczonych do składowania towarów niebezpiecznych, inaczej należy podejść do składowania produktów suchych i niskogabarytowych. Jeszcze inne rozwiązania budowlane trzeba będzie zastosować w przypadku magazynowania żywności, gdzie niezbędne będzie wprowadzenie modułów chłodniczych.

Wyświetlony 1107 razy