piątek, 16 wrzesień 2022 13:25

Mała architektura miejska. Jak funkcjonalnie i estetycznie zaaranżować wspólną przestrzeń?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
architektura miejska architektura miejska Ratanland

Dla wielu osób równie ważne, jak ich prywatne mieszkanie, jest otoczenie, w którym żyją. W końcu nikt nie spędza całego czasu, tylko i wyłącznie w czterech ścianach.

 Przyjemnie jest móc pospacerować lub usiąść na ławce w parku. Dlatego dla architektów i osób planujących urbanistykę ważne jest to, jakie meble miejskie oraz innego typu udogodnienia ustawią w miejscach publicznych. Od ich decyzji zależy często to, jak wygodnie żyje się w danej dzielnicy, czy mieście. 

Meble miejskie. Co to jest i gdzie można je znaleźć?

Stojaki rowerowe, ławki parkowe, a nawet stoły piknikowe. Każdy z tych elementów umieszczonych w przestrzeni publicznej ma służyć mieszkańcom. Elementy te na pierwszy rzut oka znacznie różnią się od tego, co mamy w domach. Jednak podobnie, jak wygodne kanapy, pojemne szafy, czy praktyczne półki na rzeczy osobiste, także meble miejskie muszą spełniać przynajmniej dwa podstawowe zadania. Jednym z nich będzie z pewnością funkcjonalność. Drugim, nie mniej istotnym trwałość i estetyczny wygląd. 

stół parkowy

stół parkowy

Nawet tak niepozorne elementy, jak kosze parkowe, czy słupki miejskie należą do wspólnej przestrzeni, nie mogą zatem być wybierane przypadkowo. Ważne jest, aby były to wytrzymałe produkty. W końcu skorzysta z nich wiele osób. Do tego będą one stale wystawione na działanie czynników zewnętrznych. Dlatego też stoły parkowe, czy donice miejskie impregnuje się specjalnymi środkami zabezpieczającymi tak, aby służyły mieszkańcom i dobrze się prezentowały przez długi czas. 

 stół do parku

stół do parku

Stojaki rowerowe i inne przydatne miejskie rozwiązania 

Mała architektura miejska to zarówno miejsca do wspólnego odpoczynku, różnego typu aktywności, jak i aranżacje ułatwiające życie mieszkańcom. Oprócz tradycyjnych przedmiotów takich, jak ławki miejskie coraz częściej pojawiają się bardziej nowoczesne propozycje. Wiele z nich można znaleźć na stronach producentów takich, jak https://ratanland.pl/architektura-miejska/.

zestaw mebli parkowych

zestaw mebli parkowych

Nowością są leżaki miejskie ustawiane na skwerach, placach, czy parkowych polanach. Pozwalają one wygodnie się ułożyć, poczytać książkę czy oddać się innym ulubionym aktywnością. Takie elementy wzbogacają miejską przestrzeń i sprawiają, że mieszkańcy chętniej wychodzą z domu. Są też prawdziwą gratką w miejscach turystycznych. Elementy małej architektury miejskiej na dobre zagościły już zarówno w małych miasteczkach, jak i dużych metropoliach. To bardzo dobry trend, który warto wspierać. 

Wyświetlony 865 razy