środa, 02 luty 2022 12:50

Kupno mieszkania – rynek wtórny czy pierwotny?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
deweloper Kraków deweloper Kraków pixabay

Z racji postępującej inflacji ludzie chcą inwestować, ponieważ trzymanie pieniędzy na kontach nie wydaje się zbyt opłacalne. Dlatego też wiele osób chce zakupić nieruchomość. Jest to poważna inwestycja, którą warto dokładnie przemyśleć – począwszy od lokalizacji, po wybór rynku. Na co się zdecydować? Jakie są plusy i minusy danych rozwiązań?

 

Lokalizacja nieruchomości

Zanim zaczniemy poszukiwania mieszkania, warto przemyśleć, jaka ma być jego lokalizacja. To oczywiście zależy od tego, na co chcemy przeznaczyć nieruchomość. W przypadku kiedy kupujemy ją, ponieważ chcemy ją zamieszkać, warto zastanowić się, na czym nam zależy – czy chcemy mieć duży wybór stanowisk na rynku pracy, czy bardziej zależy nam na naturze? Jakie mamy środki? Czy w danym miejscu są dostępne mieszkania na sprzedaż. Łatwo możemy to sprawdzić, w dzisiejszych czasach bowiem wszystko znajdziemy w sieci. Jeśli zdecydujemy się na kupno mieszkania w Krakowie, możemy szukać takowych pod hasłem deweloper Kraków czy "mieszkania na sprzedaż Kraków" i sprawdzić, jakie oferty są dostępne. 

W obrębie miasta warto również zastanowić się, czy wolimy centrum, czy może podmiejskie cichsze, spokojniejsze tereny. Warto rozważyć, jak często będziemy musieli się przemieszczać, co sobie najbardziej cenimy, czy przeszkadza nam hałas itd. 

Rynek wtórny czy pierwotny?

Kolejną kwestią wartą rozważenia jest oczywiście to, czy chcemy kupić mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego. Tutaj również wszystko zależy od tego, czego oczekujemy. 

Główną kwestią, którą bierzemy pod uwagę, są możliwości finansowe. Jak można przewidzieć, zazwyczaj tańsze są mieszkania z rynku wtórnego, jeśli więc mamy mniejsze możliwości, warto zastanowić się właśnie nad nim. Aczkolwiek trzeba dokładnie przyjrzeć się nieruchomości, może się bowiem okazać, że remont wyniesie tyle, że kupilibyśmy za to nowe mieszkanie. 

Istotne jest również to, czy mamy możliwość poczekania na wprowadzenie się, czy musimy to zrobić natychmiast. Jeśli zależy nam na jak najszybszej wprowadzce, musimy wziąć pod uwagę, że na mieszkanie z rynku pierwotnego możemy czekać długie miesiące. 

Rynek pierwotny kusi tym, że jesteśmy pierwszym właścicielem, wszystko jest nowe, od ogrzewania po instalację elektryczną. Nie wychodzą kwestie, które mogą nas stopować (na przykład media założone na dawnego lokatora, z którym nie da się skontaktować i tym samym – zrobić cesji). Mamy pewność, że wszystko wygląda tak, jak tego chcemy, mamy większą kontrolę.

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co będzie lepsze. Warto wypisać sobie własne oczekiwania i wybrać na ich podstawie.

Wyświetlony 1069 razy