wtorek, 11 październik 2022 16:34

Jaki wpływ ma inflacja na rynek nieruchomości?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
domy na sprzedaż dolnośląskie domy na sprzedaż dolnośląskie pixabay

Inflacja to proces wzrostu cen w gospodarce, czego skutkiem jest spadek siły nabywczej pieniądza. Wyjaśniając prosto: np. w styczniu za określoną kwotę można było kupić więcej produktów niż za tą samą kwotę w maju.

Ważną sprawą, o której należy pamiętać, jest nie tylko wzrost cen towarów w sklepach, ale również wyższe ceny nieruchomości.

Inflacja a rynek nieruchomości

Każdy młody człowiek marzy o własnym mieszkaniu albo domu z ogrodem. Niestety w obecnych czasach, przy tak dynamicznym wzroście cen, może być utrudnione zrealizowanie tego celu. Wzrosty cen mieszkań są powodem do zadowolenia dla właścicieli nieruchomości, a sporym zmartwieniem dla osób chcących je kupić. Patrząc z perspektywy osób, chcących wziąć kredyt hipoteczny, jedną z napotkanych trudności może być zmniejszająca się zdolność kredytowa. Wynika ona z rosnących stóp procentowych. Jeszcze pół roku temu problemem, osób chcących zakupić własne mieszkanie, był brak wkładu własnego, tak dziś jest brak zdolności kredytowej. W niedalekiej przeszłości większość osób spodziewała się spadku cen nieruchomości, przez trwającą pandemię. Na obecną chwilę spadło zainteresowanie i sprzedaż mieszkań o małej powierzchni oraz luksusowych apartamentów. Mimo wszystko ludzie poszukują miejsc zamieszkania 2-3 pokojowych. Województwo dolnośląskie to bardzo dobry obszar do inwestycji w nieruchomości. Chcąc zorientować się, jakie nieruchomości są dostępne na rynku, warto zajrzeć na stronę https://odwlasciciela.pl/domy/sprzedaz/dolnoslaskie.html. Ceny mieszkań zarówno na rynku pierwotnych, jak i wtórnym utrzymują się na wysokim poziomie. Przewagę nad klientem indywidualnym mają inwestorzy, którzy chcą wynajmować mieszkania.

Inwestowanie podczas rosnącej inflacji

Nieruchomości zyskały na atrakcyjności dzięki inflacji oraz podwyżce czynszów. Minusem natomiast są wysokie stopy procentowe, przez które coraz mniej ludzi dostaje kredyty hipoteczne, więc spada popyt na kupno mieszkań. Wysoka inflacja i nieopłacalność inwestowania w lokaty bankowe doprowadziły do większego zainteresowania rynkiem nieruchomości. Doświadczeni inwestorzy znajdą dobre rozwiązania w każdej sytuacji. Obecnie inwestowanie swojego kapitału w nieruchomości to jedna z najlepszych decyzji. Na wartości będą zyskiwać działki inwestycyjne i domy, zwłaszcza te w stylu nowoczesnym oraz takie, które będą tanie w utrzymaniu. Mieszkania o średnim metrażu, ale znajdujące się w dogodnej lokalizacji, również znajdą swoich nabywców.

Państwowe wsparcie dla kredytobiorców w 2022 roku

,,Mieszkanie bez wkładu własnego'' - takie hasło ma pomoc od Państwa, dla osób chcących kupić mieszkanie czy zainwestować w budowę domu, ale nie posiadających oszczędności na wkład własny. Ważnym elementem programu jest spłata rodzinna, czyli zmniejszenie kredytu w sytuacji, kiedy kredytobiorcy powiększy się rodzina o drugie bądź trzecie dziecko. Ze strony spłacającego to dodatkowa kwota, dzięki której jest możliwość otrzymania pożyczki bez wkładu własnego, ale środki te powiększają zobowiązanie, które trzeba spłacić. Z nowego wsparcia mogą skorzystać zarówno pary pozostające w związkach nieformalnych, jak i małżeństwa oraz single. Warunkiem koniecznym, aby móc skorzystać z tego programu jest nieposiadanie mieszkania własnościowego ani domu. Jest jeden wyjątek. Kredytobiorca oraz członkowie jego gospodarstwa mogą mieć inne mieszkanie, jeśli w skład gospodarstwa wchodzi dwoje bądź więcej dzieci. Przy dwójce potomków metraż posiadanego mieszkania nie może przekroczyć 50m2, przy trójce dzieci nie większe niż 75m2, dla rodzin z czworgiem dzieci do niż 90m2. Mając więcej niż czworo dzieci, limit metrażowy nie obowiązuje.

Najbardziej rozsądnym posunięciem jest zainwestowanie pieniędzy w rzeczy, których wartość spada wolniej niż wartość pieniądza. W ostatnich latach zauważalny jest wzrost zainteresowania rynkiem nieruchomości, mimo niewystarczającej podaży. Mamy ograniczoną liczbę działek przeznaczonych pod budowę, mowa tu głównie o tych w centrach miast. Powyższe czynniki mają wpływ na rosnące stale ceny nieruchomości.

Wyświetlony 861 razy