piątek, 10 czerwiec 2022 17:40

Hangary lotnicze - czym się wyróżniają?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Hangar lotniczy Hangar lotniczy pixabay

Niezależnie od tego, czy jesteś indywidualnym właścicielem, czy też dużym operatorem, właściwe przechowywanie i ochrona samolotu ma zasadnicze znaczenie dla utrzymania wartości tego środka trwałego i zapewnienia jego ciągłej pracy z najwyższą wydajnością. W związku z tym ważne jest, abyś rozważył opcje hangarowania samolotu przed jego nabyciem.

 

Czynniki wpływające na decyzję o hangarowaniu

Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o sposobie i miejscu przechowywania samolotu. Należą do nich:

 • Wartość samolotu
 • Bliskość lotniska do Twojego domu lub miejsca pracy
 • Koszt miejsca w hangarze
 • Częstotliwość użytkowania samolotu
 • Zalety i wady hangarów wspólnych i prywatnych
 • To czy posiadasz samolot do użytku służbowego czy osobistego

Pogoda w Twojej okolicy

Rozważając te i inne czynniki w celu oceny swoich możliwości, należy uszeregować je według ważności. Na przykład znalezienie hangaru w pobliżu miejsca zamieszkania może być najważniejszym priorytetem, jeśli chcesz przechowywać samolot we wspólnym lub prywatnym hangarze. Dzięki liście kontrolnej wyboru hangaru będziesz dobrze poinformowany i będziesz mieć jasność w podejmowaniu tej ważnej decyzji.

Opcje hangarów dla samolotów

W zależności od lokalizacji możesz mieć wiele możliwości hangarowania swojego samolotu. Niektóre z najpopularniejszych metod przechowywania samolotów to:

  • Outdoor Tie-Down - nie jest to, technicznie rzecz biorąc "hangarowanie", ale może być dobrym rozwiązaniem w miejscach, gdzie ryzyko uszkodzenia przez warunki atmosferyczne jest niskie. Przywiązanie samolotu przechowywanego na zewnątrz zmniejsza ryzyko uszkodzeń spowodowanych silnym wiatrem, który mógłby uszkodzić samolot. Koszt wiązania jest zwykle znacznie niższy niż hangarowania. Należy jednak pamiętać, że samoloty narażone na działanie czynników atmosferycznych będą prawdopodobnie bardziej podatne na zużycie i będą wymagały więcej czynności konserwacyjnych i napraw niż te przechowywane w pomieszczeniach zamkniętych.

  • Wspólny hangar — wiele lotnisk posiada hangary, w których można przechowywać kilka samolotów. Koszt korzystania ze wspólnego hangaru jest zwykle stosunkowo niski, ale może być uzależniony od lokalnego popytu. W niektórych przypadkach dostawca usług magazynowych w ramach umowy zapewnia także usługi takie jak konserwacja, co może podnieść wartość tej opcji. 

  • Hangar lotniczy wynajmowany prywatnie — wynajęcie hangaru, w którym będzie przechowywany tylko Twój samolot, zapewnia maksymalną ochronę przy minimalnym ryzyku wystąpienia wysypki hangarowej. Oczywiście, ochrona ta ma swoją cenę. Jest to najbardziej kosztowna forma przechowywania samolotów.

  • Hangar przydomowy — niektórzy właściciele samolotów decydują się na zamieszkanie w okolicy, która ma dostęp do lotniska i w której mogą mieć własny hangar przy domu. Nie jest to opcja powszechnie dostępna, ale jeśli jest to możliwe, może to być wygodny sposób ochrony samolotu, który jest opłacalny po wybudowaniu i opłaceniu konstrukcji.

Wyświetlony 1033 razy