piątek, 09 luty 2024 15:36

Wentylatory - co warto o nich wiedzieć

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
kratki wentylacyjne kratki wentylacyjne Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Obecnie istnieje wiele urządzeń, bez których po prostu nie możemy żyć. Jednym z nich są wentylatory. Są to specjalistyczne produkty stanowiące podstawę wentylacji mechanicznej. Stosuje się najczęściej w przeróżnych maszynach i można je kupić niemal od ręki.

 

Co to jest wentylator

Spróbujmy najpierw odpowiedzieć na pytanie, czym jest wentylator. Otóż są to najczęściej definiowane jako maszyny przepływowe pozwalające transportować gazy przez różne urządzenia służące do chłodzenia pomieszczeń. Wykorzystuje się do tego również kanały wentylacyjne. Innymi słowy, wentylatory to urządzenia, które z wydajnością cyrkulują powietrze w danym kierunku. Należy tu zaznaczyć, że każdy wentylator ma określoną wydajność i kupując takie urządzenie warto pomyśleć o tym, jakie będzie jego przeznaczenie. W wyborze wentylatora warto wziąć pod uwagę, że innej mocy potrzeba jako wentylator łazienkowy i innego do dużej powierzchni biurowych a inne np. w sklepie, w której wiele osób pracuje razem. Wentylator stojący o dużej mocy sprawdzi się do dużych przestrzeni, jak i mniejszych. Kluczową rolę odgrywa tutaj moc i wielkość samego urządzenia.

Rodzaje wentylatorów

Konstrukcyjnie wentylatory dzielą się na osiowe, promieniowe oraz mieszane. Pierwsze z nich to jednostki do tłoczenia powietrza o niskim ciśnieniu. Są zatem idealne do kanałów wentylacyjnych lub jako produkty ścienne. Z kolei wentylatory promieniowe przeznaczone są do przepływu powietrza o dużych oporach, np. w długich kanałach wentylacyjnych. Trzeci typ to wentylatory mieszane, które można zastosować w krótkich kanałach wentylacyjnych o średnich oporach przepływu.

Kratki wentylacyjne

Zapewnienie efektywnej wymiany powietrza w pomieszczeniu, nie tylko zapewnia komfort użytkowania, ale także chroni przed rozwojem mikroorganizmów, szczególnie w łazience. Świeże, klimatyzowane powietrze dostarczane jest poprzez kratki wentylacyjne i nawiewniki wentylacyjne, zwykle montowane na ścianach lub sufitach. Pamiętaj, że kratki i anemostaty są najbardziej widocznymi elementami całego systemu, dlatego pełnią funkcję dekoracyjną. Montuje się je w każdym pomieszczeniu, dlatego warto dobrać komponenty, które będą pasować stylistyką i designem całego wnętrza. Producenci kratek wentylacyjnych i anemostatów oferują produkty w różnych kształtach i kolorach, aby sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających inwestorów. Kratki wentylacyjne oraz anemostaty pełnią także funkcję regulacyjną, czyli kontrolują intensywność wymian w pomieszczeniu. Regulacja jest możliwa poprzez przepustnice powietrza montowane od wewnętrznej strony kratki lub anemostatu. Ponadto produkty są wyposażone w ruchome kierownice, które pozwalają na ukierunkowanie nawiewanego powietrza.

 

Wyświetlony 181 razy