czwartek, 19 październik 2023 10:26

Jak dobrać listwy progowe do paneli?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
listwy progowe do paneli listwy progowe do paneli - Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Listwy progowe są nieodłącznym elementem w przestrzeniach mieszkalnych, biurowych czy użytkowych. Spełniają kilka funkcji, spośród których najważniejszą jest maskowanie dylatacji między dwoma rodzajami podłóg lub łączenie różnych materiałów podłogowych. To sprawdza się szczególnie wtedy, gdy zestawia się na przykład panele i płytki czy wykładziny.

Poza tym listwy progowe służą do wyrównywania różnic w wysokości między połączonymi podłogami, co eliminuje potencjalnie niebezpieczne stopnie. Montaż prezentowanych profili przejściowych jest szybki i łatwy, a one same są dostępne w różnych rozmiarach, kształtach i wykończeniach. Dzięki temu bez problemu można dopasować rozwiązania do konkretnych potrzeb. Najtrwalsze są listwy progowe aluminiowe o anodowanej powłoce.

Stylowe listwy progowe w mieszkaniu

Dostępne w różnych wariantach listwy progowe do paneli pełnią bardzo ważną rolę w aranżacji wnętrza. Mają być funkcjonalne i estetyczne. Zapewniają doskonałe wykończenie, wyrównują kolor, kształt i wysokość, co sprawia, że są kluczowym elementem wystroju. Mogą się wtapiać w podłogę lub też z nią kontrastować, więc bez problemu można je dopasować do klasycznych czy też nowoczesnych stylizacji. Podstawowym celem listew przypodłogowych jest ukrycie niedoskonałości pomiędzy podłogą a ścianą oraz zabezpieczenie ścian przed zabrudzeniem podczas czyszczenia podłogi. Ponadto tego typu wykończenie pozwala na ukrycie różnych przewodów. Estetyka listew jest zależna od materiału, koloru, przekroju i wysokości. Decyzję o wyborze konkretnego rozwiązania warto więc podjąć na wczesnym etapie prac wykończeniowych, uwzględniając także okna, drzwi i podłogi, które pasują do danego pomieszczenia. Listwa progowa samoprzylepna wymaga tylko kilku chwil na montaż.

Producenci oferują bardzo różne rodzaje elementów wykończeniowych. Dużą popularnością cieszą się cokoły. To listwy o pełnym przekroju, które mocuje się bezpośrednio do ściany. Mogą być proste, ozdobne, frezowane lub wykończone ćwierćwałkiem. Tego typu listwy przypodłogowe umożliwiają ukrycie przewodów w przestrzeni oddzielającej się od ściany. Wówczas nazywa się je profilowymi. Można je także zintegrować ze ścianą, korzystając z profili aluminiowych. Tym samym tworzy się efekt chowania listwy w ścianie, co jest szczególnie zalecane w przypadku grubszych okładzin ściennych. Poza tym tego typu wykończenie przyciąga uwagę, podkreśla nowoczesny i minimalistyczny charakter wnętrza. W ten sposób da się uzyskać gładką powierzchnię na linii łączenia listwy z dekoracyjnym kamieniem.

Funkcjonalne i estetyczne progowe do paneli

Listwy mogą być wykonane z litego drewna malowanego lub lakierowanego czy z drewna z fornirem. Są to cienkie płaty, które służą jako okleina lub obłoga. Ten pierwszy wariant jest trwały i elegancki, więc przez wiele lat będzie prawdziwą ozdobą wnętrza. Dużą popularnością cieszą się listwy z MDF – czyli z płyt pilśniowych z włókien drzewnych. Mogą być lakierowane, laminowane lub fornirowane. Tego typu wykończenie jest powszechnie dostępne w wielu wzorach i wariantach, choć bywają też mniej odporne na wilgoć. Najtrwalszą opcją natomiast są listwy lakierowane lub metalowe z aluminium czy stali nierdzewnej. Te – szczególnie w cienkich wariantach, rewelacyjnie wpisują się w nowoczesne stylizacje. W każdym wariancie montaż listew progowych jest bardzo prosty.

Listwa progowa musi być dopasowana do dwóch płaszczyzn – ściany i podłogi. Wybierając odpowiedni model, po prostu zabezpiecza się szczeliny i podkreśla się proporcje wnętrza. Tym samym w małych pokojach zaleca się wybór niewielkich listew, które będą świetnie pasować do podłogi. W wyższych pomieszczeniach rewelacyjnie będą się prezentować listwy o wysokości 6-8 centymetrów, a te jeszcze większe są przeznaczone dla pokoi przekraczających 250 centymetrów. Takie wykończenie w kolorze podłogi optycznie powiększy powierzchnię podłogi, podczas gdy listwy progowe szerokie w kontrastowej barwie w stosunku do ściany optycznie ją skracają.

Jaki kolor mogą mieć listwy wykończeniowe?

Najczęściej więc architekci i ci wszyscy, którzy urządzają wnętrza, muszą stanąć przed szeregiem dylematów. Choć listwa wykończeniowa jest pozornie niewielkim detalem, to jednak znacząco wpływa na wygląd całej przestrzeni. Tym samym można wybrać elementy o tym samym lub ciemniejszym odcieniu niż podłoga czy też pasujące do koloru ścian, a nawet drzwi. Powodzeniem cieszą się listwy o ciekawych profilach, które pasują do stylu glamour, prowansalskiego lub klasycznego. Natomiast w nowoczesnych trendach niezbędne będą dodatki proste i bez nadmiernych ozdób.

Dużą popularnością szczególnie w minimalistycznych i skandynawskich wnętrzach cieszą się białe listwy przypodłogowe. Sprawdzają się szczególnie wówczas, gdy łączy się różne rodzaje podłóg ze sobą. Uniwersalna biel pasuje zarówno do parkietu, jak i paneli podłogowych czy wykładzin, zapewniając harmonijne przejście. Tym samym można uzyskać efekt spójności lub kontrastu w zależności od koloru posadzki. Na drugim biegunie są listwy czarne, które stały się prawdziwym przebojem wśród osób o wyrafinowanym podejściu do projektowania wnętrz. Pośrednim wyborem są listwy w odcieniach szarości, które pasują praktycznie do każdego stylu wystroju i cenione są za swoją odporność na zabrudzenia.

Odwiedź sklep internetowy z listwami i profilami DOMACO, znajdziesz w nim listwy wykończeniowe każdego rodzaju, jakie zawarte są w tym artykule.

Wyświetlony 341 razy