poniedziałek, 24 lipiec 2023 15:45

Urządzenia kompaktujące – jakie wybrać do swojego zakładu?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
urządzenia kompaktujące na odpady urządzenia kompaktujące na odpady pixabay

Urządzenia do kompaktowania odpadów pozwalają zmniejszyć objętość odpadów różnego rodzaju, a to wiąże się z konkretnymi korzyściami dla firmy, która używa tzw. kompaktorów. Popularne urządzenia kompaktujące odpady, takie jak belownica pionowa, kompaktor stacjonarny lub przewoźny, umożliwiają redukcję liczby transportów odpadów i pozwalają zaoszczędzić miejsce, a finalnie znaczące obniżenie kosztów gospodarowania odpadami. Podpowiadamy, jak działają najważniejsze urządzenia do kompaktowania odpadów i które z nich wybrać.

 

Najpopularniejsze urządzenia do kompaktowania odpadów

Najczęściej wykorzystywane urządzenia kompaktujące odpady to różnego rodzaju prasokontenery i belownice, które przeznaczone są do kompensacji odpadów, czyli zmniejszenia początkowych gabarytów śmieci. Najbardziej uniwersalnym urządzeniem tego rodzaju jest belownica pionowa wyposażona w specjalny tłok zdolny pracować z ogromną siłą nacisku, dzięki czemu odpady mogą być prasowane i formowane w belki z dużą szybkością i skutecznością. W przypadku folii i innych miękkich tworzyw belownica pionowa czy pozioma jest w stanie zmniejszyć objętość surowca wtórnego nawet o 90%. Belownica pionowa przeznaczona jest przede wszystkim do prasowania makulatury i tworzyw sztucznych, jednak istnieją różnego rodzaju urządzenia kompaktujące odpady w tej kategorii, a belownice mogą różnić się wielkością, siłą nacisku, objętością produkowanych bel. Te mocniejsze zdolne są redukować gabaryty również innych odpadów, np. aluminium. Kompaktor stacjonarny także może mieć różną moc i wielkość, które dostosować można do potrzeb danego zakładu. Może on być dodatkowo doposażony w lej wysypowy i zabudowę do obsługi rampy. Zarówno kompaktor stacjonarny, jak i kompaktor przewoźny przeznaczone są głównie do redukcji gabarytów makulatury i tworzyw sztucznych, przy czym wersja mobilna może być transportowana wraz z częścią prasującą przy użyciu powszechnie stosowanych pojazdów typu hakowiec.

Jakie urządzenia do kompaktowania odpadów wybrać?

Belownica pionowa jest z pewnością najbardziej uniwersalna, a przy tym szybka i prosta w obsłudze. Z kolei kompaktor stacjonarny łatwo zintegrować z inną infrastrukturą w zakładzie, by maksymalnie optymalizować procesy gospodarowania odpadami. Kompaktor przewoźny natomiast sprawdzi się jako urządzenie do kompaktowania odpadów pracujące w różnych lokalizacjach czy oddziałach firmy. Urządzenia do kompaktowania odpadów warto dobierać, korzystając ze wsparcia ekspertów, którzy pomogą dopasować zarówno rodzaj urządzenia, jak i jego parametry do profilu firmy, warunków przestrzennych, ilości i rodzaju odpadów, jakie wytwarza itp. W najnowocześniejsze urządzenia kompaktujące odpady można wyposażyć zakład m.in. dzięki Stena Recycling, która świadczy kompleksowe usługi w dziedzinie zarządzania odpadami, dostarcza pojemniki na odpady oraz urządzenia do kompaktowania odpadów, ale przede wszystkim doradza klientom zainteresowanym usprawnieniami procesów gospodarowania odpadami, zwiększeniem poziomu ich recyklingu czy minimalizacją kosztów obsługi odpadów. W ofercie Stena Recycling dostępne są przy tym wszystkie najpopularniejsze urządzenia kompaktujące na odpady, w tym m.in. belownice i prasokontenery w różnych wariantach.

Wyświetlony 440 razy