środa, 25 styczeń 2023 20:34

Recepta wystawiana drogą elektroniczną.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Konsultacja online Konsultacja online Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Recepta online jest dużym ułatwieniem dla pacjenta, bo może zostać wystawiona zdalnie. Można ją wykupić nawet za granicą, co jest dobrym rozwiązaniem dla kierowców zawodowych. Do realizacji recepty potrzebne są cyfrowy kod i nr PESEL pacjenta.

Jakie zalety ma recepta online?

E-recepta funkcjonuje od kilku lat i jest ogromnym ułatwieniem. W ciągu 5 minut można otrzymać dokument, uprawniający do wykupu leków i to w dowolnej aptece na terenie Polski, jak i za granicą. Wystarczy skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym telefonicznie, a wystawi receptę online. To rozwiązanie jest wygodne i ogranicza błędy w odczycie nazwy preparatu. Zdarzały się bowiem pomyłki, które miały niekiedy przykre konsekwencje po zażyciu niewłaściwego leku. Zanim została wprowadzona telemedycyna, pacjent musiał zarejestrować się w przychodni i czekać nawet kilka godzin na wizytę. W okresie epidemii grypy, kolejki do internistów uniemożliwiały często konsultację w danym dniu. Chory nie miał więc szans na zażycie antybiotyku, który pozwoliłby na kurację. Teraz nie musi wychodzić z domu, by zamówić receptę online i otrzymać potrzebne leki oraz zwolnienie lekarskie.

Czy można zrealizować e receptę przez internet?

Wszystko można kupić dziś przez internet. Jest to wygodne rozwiązanie, ale jeśli chodzi o recepty online, nie jest jeszcze dopracowane. Przepisane leki można zamówić w aptece online, ale nie zostaną dostarczone na adres domowy przez kuriera. Jest jednak inna możliwość. Preparaty rezerwuje się na stronie apteki internetowej i wskazuje punkt stacjonarny, w którym będą do odbioru. Jest to wygodna opcja, szczególnie wtedy, gdy pacjent ma problem z zakupem, np. antybiotyku. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas i zażyć dany lek zgodnie z zaleceniem internisty z telemedi.com. E recepta może zostać wykupiona przez kogoś z rodziny, więc nie ma potrzeby osobiście zgłaszać się po odbiór. Farmaceuta wyda lek, po okazaniu cyfrowego kod dostępu i podaniu numeru PESEL.

Ile czasu są ważne elektroniczne recepty?

Recepty w formie elektronicznej podobnie jak to miało miejsce przy papierowych, mają swój termin ważności, którego należy przestrzegać. Niektóre muszą być zrealizowane w ciągu 7. dni od daty wystawienia, jak w przypadku antybiotyków, przy innych jest miesiąc, kwartał, a nawet rok. Ważność e-recepty zależy od adnotacji lekarza. Jeśli okaże się, że recepty online nie można wykupić, bo brakuje w aptekach, trzeba skontaktować się z internistą czy specjalistą, by zmienił lek. Wszystko odbywa się podczas teleporady lub w przychodni stacjonarnej. Konsultacja online jest wygodniejsza, ponieważ nie trzeba tracić czasu na dojazd do gabinetu lekarskiego i oczekiwanie w kolejce. E recepta online może zostać wystawiona również przez pielęgniarkę, położną, felczera.

Jakie zalety ma Internetowe Konto Pacjenta?

Na Internetowym Koncie Pacjenta, znajduje się e recepta, zalecenia dawkowania leków, zwolnienie lekarskie, skierowanie na badania, historia choroby. To znacznie ułatwia sprawę, ponieważ lekarz, ma dostęp do danych pacjenta, więc nie ma potrzeby tłumaczenia przebiegu leczenia i dostarczania karty choroby z przychodni. Po zalogowaniu się do Internetowego Konta Pacjenta internista lub specjalista może sprawdzić przepisane leki, wyniki badań i podjąć decyzję o dalszej terapii. Jeśli jednak pacjent nie założył internetowego konta pacjenta, a potrzebuje receptę, może ją uzyskać na teleporadzie czy w gabinecie lekarskim. Otrzyma powiadomienie SMS o jej wystawieniu i z kodem uda się do apteki.

Wyświetlony 203 razy