wtorek, 11 październik 2022 16:29

Obróbka metali CNC – czy jest zagrożeniem dla środowiska lub człowieka?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
obróbka CNC obróbka CNC pexels

Rozwój przemysłu wiąże się nieodłącznie z poprawą warunków naszego życia oraz zwiększeniem dostępności wielu dóbr, których ilość wcześniej była ograniczona.

Zawdzięczamy to innowacyjnym metodom produkcji, które coraz szerzej stosuje się w zakładach przemysłowych. Szczególnie obróbka metali CNC pozwala na szybkie, sprawne oraz precyzyjne wytwarzanie elementów dla rozmaitych branż m.in. transportu, rolnictwa czy budownictwa. Mimo to nie da się nie poruszyć kwestii pewnych zagrożeń, które mogą kryć się za takim postępem. Warto przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu.

Obróbka metali CNC – technologia a bezpieczeństwo

Niestety nie ma sprzętów bezawaryjnych i podobnie sytuacja wygląda w przypadku maszyn do obróbki metali CNC. Czy w momencie dysfunkcji takiego sprzętu, coś może zagrażać obsługującym go ludziom? Wszystko zależy od tego, w jaki sposób zakład produkcyjny zadba o minimalizację niebezpieczeństw. Strefy, w których pracują maszyny powinny być odpowiednio oznaczone. Należy także pamiętać o zapewnieniu wentylacji i regularnych przeglądach obrabiarek. Jeśli takie warunki zostaną spełnione, nieprzewidziane wypadki mają mniejszą szansę, aby się wydarzyć. Tym bardziej, że w przypadku technologii CNC, udział człowieka w samych pracach jest dużo mniejszy, niż przy obrabiarkach manualnych. Kluczem do zapewnienia odpowiednich warunków pracy, jest zatem przestrzeganie procesów bezpieczeństwa w obrębie przestrzeni roboczej.

​Obróbka metali CNC – technologia a środowisko

Jeśli chodzi o środowisko naturalne, trudno wspomnieć o jakiejkolwiek działalności człowieka, która nie miałaby na niego wpływu. Jednak odpowiedzialne zakłady produkcyjne dokładają starań, aby wyrządzić jak najmniej szkód. Obróbka metali CNC to metoda cechująca się niezwykłą precyzyjnością, dlatego też, nawet jeśli skrawanie wygeneruje odpad, wiórów będzie mniej niż wtedy, gdy wybierzemy obrabiarkę obsługiwaną manualnie. Tutaj https://barosz.pl/cnc-pl/uslugi/obrobka-cnc/ znaleźć można przedsiębiorstwo, które szczególnie dba o kwestię zarządzania odpadami. Szacunek dla środowiska oraz oszczędność surowca pomagają uczynić przemysł nieco bardziej ekologicznym.

Wyświetlony 618 razy