Ekologiczne postanowienia dla każdego
Początek roku to idealny czas na zmiany, a to dlatego, że historia dopiero się zaczyna, ekscytacja sięga zenitu, a my mamy większą motywację do mniejszych lub większych zmian.
Z tej okazji wybraliśmy dla was cztery postanowienia, które naszym zdaniem poprawią nie tylko wasz codzienny komfort życia, ale także pozytywnie wpłyną także na stan środowiska. Drobne zmiany jakie możemy wprowadzić w codzienne życie sprawią, że warunki życia na naszej planecie w znaczącym stopniu ulegną poprawie.
1.Wymień swoją torbę na zakupy
Zakupy to codzienna czynność, która generuje sporo odpadów – głównym problemem w tym obszarze są nie tylko plastikowe opakowania ale również reklamówki. Wychodząc naprzeciw coraz bardziej świadomym klientom większość sklepów wprowadziła papierowe torby. Taką torbę możemy ponownie użyć przy kolejnych zakupach. A jakby pójść o krok dalej? Drugim rozwiązaniem są torby bawełniane oraz woreczki bawełniane na produkty na wagę. Taka drobna zmiana pozwoli na zmniejszenie ilości reklamówek.2.
2.Używaj ekologicznych wypełniaczy w swoich przesyłkach
Zakupy przez Internet to obecnie najczęściej wybierana forma zakupów. Sklepy internetowe prześcigają się nie tylko w wyglądzie sklepów internetowych, szybkości dostaw, ale coraz częściej zwracają uwagę na sposób zapakowania produktów. Pomimo rosnącej świadomości w zakresie ekologii producenci oraz właściciele sklepów internetowych w dalszym ciągu wybierają tańszą opcję – folię bąbelkową. Może warto wprowadzić drobną zmianę w tym obszarze, która przyniesie długofalowe pozytywne skutki w przyszłości. Ciekawą propozycję ekologicznego wypełnienia prezentuje polska firma Rbeco. W swojej ofercie posiada wiórka papierowe, które zabezpieczają produkty podczas transportu do klienta i jednocześnie pięknie dekorują całą paczkę. Taki wypełniacz z powodzeniem można wykorzystać ponownie podczas zabawy i prac plastycznych lub do zapakowania własnego prezentu. Dopełnieniem będzie zapakowanie prezentu w ekologiczny papier do pakowania.
3.Nie wyrzucaj – wykorzystaj
Ostatnim postanowieniem jest wprowadzanie w życie zasady zero waste. Nie musi oznaczać to, że każdy papierek czy opakowanie po batoniku musimy ponownie w jakiś sposób wykorzystać. Tutaj bardziej chodzi o to, aby zauważać różne możliwości nadania drugiego życia rzeczom przeznaczonym do wyrzucenia. Dobrym przykładem są pudełka otrzymywane przy okazji zakupów online. Takie pudełka możemy wykorzystać do zapakowania własnej przesyłki lub do przechowywania czegoś.
Nawiązując do samej istoty postanowień noworocznych częstym problemem jest to, że sporządzane są pod wpływem chwili i bez przemyślenia. Robiąc listę zmian jakie chcielibyśmy wprowadzić warto je przemyśleć i dostosować do własnych możliwości.
Pamiętajmy, że realizacja każdego z celów wymaga cierpliwości i zaangażowania. Nawet drobne zmiany w codziennym życiu mogą przynieść spektakularne efekty w skali roku.