środa, 08 marzec 2023 17:10

Wiązary dachowe — poznaj zalety i wady

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
wiązary dachowe wiązary dachowe mat.prasowe

Wiązary dachowe stanowią elementy nośne więźby dachowej. Ich zadaniem jest przenoszenie obciążenia dachu na podpory główne, czyli ściany i słupy. Wiązary produkuje się przede wszystkim z drewna, lecz także ze stali. Z początku zostały one rozpowszechnione szczególnie w Ameryce Północnej. Obecnie wykorzystuje się je w budownictwie rolniczym, przemysłowym i mieszkaniowym, m.in. przy budowie domów szkieletowych.

 

Czym są wiązary dachowe?

Wiązary dachowe są elementem konstrukcyjnym dachu przenoszącym bezpośredni ciężar własny więźby, pokrycia dachowego i dodatkowych obciążeń na główne podpory w postaci ścian oraz słupów nośnych. Wiązary stosowane w budownictwie mieszkaniowym produkuje się głównie z drewna. Te ze stali występują częściej w budownictwie szkieletowym i przemysłowym. To prefabrykowane elementy, dzięki którym wykonanie dachu przebiega sprawnie, szybko i dokładnie. Są one wytwarzane w fabryce, a potem przewożone na plac budowy pod postacią gotowych elementów. Dzięki temu nie ma konieczności składania całej więźby z pojedynczych elementów, co znacznie przyspiesza prace konstrukcyjne. Zwiększa się też szansa na wyeliminowanie błędów wykonawczych. Wiązary z desek mogą mieć dowolną wielkość i kształt.

Koszt wiązarów dachowych

Cena więźby dachowej z prefabrykowanych wiązarów jest zależna od rozmiaru dachu oraz drewna wykorzystanego do wykonania drewnianych elementów. Dla przykładu, w przypadku dachu o powierzchni około 200 metrów kwadratowych cena wykonania drewnianych wiązarów to w przybliżeniu 8000-10000 zł netto. O wiele mniej kosztuje robocizna – około 3000 zł. Kwota ta obejmuje transport, montaż oraz mocowanie. Należy też doliczyć koszty związane z wynajmem dźwigu.

Zalety wiązarów dachowych

Wiązary dachowe posiadają bez wątpienia wiele zalet. Jedna z najważniejszych to możliwość szybkiego montażu gotowych elementów. Wyróżniają się one wysoką jakością i dokładnością wykonania. Drewno ma odpowiednie parametry. Wiązary gwarantują szerokie możliwości konstrukcyjne. Z ich użyciem można realizować projekty, których nie da się zrealizować przy użyciu tradycyjnych metod. Charakteryzują się uniwersalnym zastosowaniem – przyjmują bowiem różne kształty oraz wielkości, dostosowane do wymagań projektowych.

kasmo dachy wiązary

Źródło: www.kasmo.com.pl/dachy-i-wiazary/

Wady wiązarów dachowych

Żadne rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Dotyczy to również wiązarów dachowych. Minusem pracy z więźbą dachową prefabrykowaną jest bez wątpienia jej utrudnione rozładowanie i zamontowanie z transportu. Zazwyczaj odbywa się to z użyciem dźwigu. Niestety, koszty jego wynajmu mogą być dość wysokie, a na niewielkich posesjach, na których są budowane domy, brakuje miejsca na wjechanie dźwigiem i na umieszczenie ciężkiego sprzętu. Trzeba więc liczyć się z tym, że transport wiązarów na teren budowy jest drogi i wymaga świetnej organizacji.

Czym wyróżniają się wiązary prefabrykowane?

Wiązary prefabrykowane, czyli kratowe, są typową więźbą z fabryki. Cechuje je wytrzymałość i lekkość, dlatego taka konstrukcja dachu nie wymaga dużej ilości punktów podparcia. Spełniają one dobrze swoją funkcję bez nadmiernego obciążania konstrukcji budynku. Wiązary pod tą postacią są wykorzystywane najczęściej w budownictwie mieszkaniowym, a czasami także przemysłowym. W pierwszym przypadku znajdują zastosowanie np. przy dachach wielopołaciowych czy dwuspadowych z nieużytkowym poddaszem. W budownictwie przemysłowym przydają się podczas tworzenia hal produkcyjnych, marketów czy budynków rolniczych. Choć rozwiązanie to ma wiele zalet, jego przeciwnicy zwracają uwagę na to, że można je stosować jedynie w przypadku dachów posiadających nieskomplikowaną bryłę.

Podsumowanie

Wiązary dachowe to potrzebne elementy o szerokim zastosowaniu, które wykorzystuje się przede wszystkim w budownictwie rolniczym, przemysłowym i mieszkaniowym. Posiadają one wiele zalet – można je szybko zamontować, cechuje je wysoka jakość wykonania i możliwość przybierania dowolnych wielkości oraz kształtów. Problematyczne może być natomiast ich rozładowanie i zamontowanie z transportu.

Partnerem artykułu jest:

Producent wiązarów dachowych KASMO

Wyświetlony 938 razy