niedziela, 04 grudzień 2022 13:20

Top 5 najmodniejszych projektów domów w roku 2022

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
polski cement polski cement pexels

Trendy w budownictwie nie zmieniają się tak szybko, jak te dotyczące ubrań, jednak i one podlegają modzie. Wiele osób spędza godziny, przeglądając katalogi budynków, strony z projektami domów, aby znaleźć ten, który najlepiej będzie odpowiadał ich potrzebom.

Zastanawiają się nad liczbą pokoi, kolorami dachu, ale również nad technologią wykonania domu, by był wygodny i niezbyt drogi. W dobie trudności w uzyskaniu kredytu hipotecznego koszty budowy są jednym z czynników, na które zwraca się uwagę w sposób szczególny. Jakie są najmodniejsze projekty domów w roku 2022? Czym kierują się inwestorzy rozpoczynający budowę?

Dom dla osób, które nie chcą mieszkać w bloku - domki na zgłoszenie do 70 metrów kwadratowych

Pandemia koronawirusa pokazała, że mieszkanie w bloku nie jest tak komfortowe, gdy nie można wyjść na zewnątrz, a na małej przestrzeni rodzina musi pogodzić pracę i naukę zdalną. Konsekwencją tego stał się wzrost popularności małych domków do 70 metrów. Można je wybudować już za cenę mieszkania, a ogródek czy werandy dodatkowo zwiększają przestrzeń. Projektanci przygotowali szereg rozwiązań tego typu i każdy znajdzie taki domek, który mu się spodoba. 

Dom w typie polskim - klasyczny dom pasujący do każdego otoczenia

Domek polski to rodzaj projektów budynków, które od lat są bardzo popularne. To niezbyt duży budynek, nastawiony typowo na funkcjonalność. Jego budowa nie jest droga, szczególnie jeśli wykorzysta się polski cement i inne lokalne materiały budowlane. Domki z takich projektów nie są nadmiernie zdobione, ich bryła jest prosta, a wyróżnikiem jest wykorzystanie każdego metra powierzchni, stąd wysokie poddasza. 

Domki drewniane i prefabrykowane - szybka budowa i mniejsze koszty oraz równie piękny wygląd

Kolejnym z trendów, które są aktualnie w architektonicznej modzie są domki z prefabrykatów i drewniane z bali. Układane jak puzzle elementy pozwalają już po kilku tygodniach wprowadzać się do wymarzonego budynku. Producenci przygotowują projekty na życzenie budujących, a składanie budynku trwa tylko kilka dni. To oszczędność czasu i pieniędzy, szczególnie że zamiast fundamentów wykorzystuje się tu płytę fundamentową, do budowy, której można wykorzystać polski cement. 

Domki dworki - czy w 2022 były jeszcze budowane? 

Domy w typie dworkowym biły rankingi popularności kilka lat temu, aktualnie mało kto decyduje się na budowę dużego domu, który nie zawsze jest ergonomiczny. Dlatego nie są to już tak popularne projekty, jak kilka lat temu. Nadal jest jednak szerokie grono tradycjonalistów, którzy wybierają takie rozwiązanie.

Proste w budowie domki z płaskim dachem dla oszczędności kosztów

Jednym z nowych, popularnych projektów są budynki z dachem płaskim lub tylko delikatnie spadzistym. Oszczędzają one pieniądze inwestora, a projektanci zadbali, by te nowoczesne bryły wyglądały dobrze w każdym otoczeniu i w niczym nie przypominały tych znanych z minionej epoki. To eleganckie, minimalistyczne budowle, tanie w budowie i późniejszym ogrzaniu i utrzymaniu.

Wyświetlony 678 razy