piątek, 03 marzec 2023 11:52

Podkładki pod płytki tarasowe – podtrzymanie płyt tarasowych

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
wsporniki tarasowe wsporniki tarasowe materiał partnera

Taras wentylowany to nowoczesny trend w budownictwie. Tego rodzaju taras jest wykorzystywany podczas aranżacji przydomowej przestrzeni. Taka konstrukcja wymaga zastosowania  specjalnych wsporników pod płyty tarasowe. Wsporniki i podstawki tarasowe służą do podtrzymywania płyt tarasowych wykonanych z drewna, betonu i kamienia.

Umożliwiają montaż tarasu i dostosowanie jego wysokości do preferencji oraz potrzeb użytkowników. Taras wentylowany tworzą betonowe, kamienne lub drewniane płyty, które są ułożone na specjalnych podstawkach (wspornikach). Taka konstrukcja przyspiesza i upraszcza prace związane z budową ganku, balkonu lub innej przydomowej przestrzeni.

Płyty na taras wentylowany – wspornik tarasowy

Podkładki tarasowe stosuje się przy układaniu posadzek z płyt betonowych, kamiennych lub drewnianych, tworzonych na powierzchni betonowej lub na legarach. Takie wsporniki wykonane z dobrego jakościowo tworzywa mogą stanowić stabilną podporę, jednocześnie chronić podłogę przed zapadaniem się, stojącą wodą lub korozją okapników.

Podstawki tarasowe bardzo dobrze sprawdzają się przy konstruowaniu posadzek wentylowanych. Dzięki nim płyty mogą być montowane bezpośrednio na warstwie hydroizolacyjnej. Plastikowe wsporniki często są także wykorzystywane przy budowie nowoczesnych tarasów wentylowanych, trapów oraz podniesionych podłóg tworzonych na płaszczyźnie betonowej lub bitumicznej. Podkładki umożliwiają zbudowanie estetycznej powierzchni, która jest trwała i nie ingeruje w konstrukcję budynku. Wsporniki idealnie sprawdzają się również na powierzchniach, gdzie występują spadki lub ubytki w nawierzchni.

Wspornik tarasowy regulowany czy podstawka modułowa o stałej wysokości?

Najpopularniejsze podstawki pod płyty tarasowe to wsporniki regulowane. Ich wysokość można regulować, czyli dopasować wysokości tarasu i jego spadek do innych nawierzchni lub do budynku. Podstawki te różnią się od siebie przeznaczeniem (wsporniki pod legar lub wsporniki pod płyty) oraz zakresem regulacji.

Dodatkowo na rynku dostępne są również podstawki modułowe o stałej wysokości, np. 15 mm lub 17 mm. Wsporniki te posiadają prowadnicę, która zapobiega przesuwaniu się płytek lub legarów oraz rozszerzalności termicznej. Podstawki modułowe mogą być ze sobą łączone, w celu zniwelowania nierówności podłoża (maksymalnie może być połączonych 5 sztuk).

Wsporniki pod płyty tarasowe – wentylowane tarasy

Podstawki tarasowe mają wiele zalet. Wsporniki tarasowe to nowoczesne rozwiązanie, które umożliwia budowanie podniesionych podłóg, balkonów oraz tarasów na różnej wysokości i na każdej nawierzchni. Podstawki pod płytki są proste w montażu, wygodne w eksploatacji i nie wymagają stosowania dodatkowych wzmocnień.

  • Przede wszystkim umożliwiają zniwelowanie nierówności podłoża oraz regulację wysokości, na jakiej ułożone będą płyty. Dzięki nim taras może zostać wykonany zarówno na gruncie, jak i na betonowej nawierzchni.
  • Dodatkowo wsporniki tarasowe są bardzo proste w montażu. Układanie płyt na podstawkach nie wymaga specjalistycznych umiejętności ani trudno dostępnych materiałów. Taka praca nie wymaga również zastosowania kleju, silikonu lub zaprawy klejącej.
  • Płyty ułożone na wspornikach są wygodne w eksploatacji, ponieważ nie są do nich mocowane na stałe, dzięki czemu łatwo można je zdementować, jeśli wymagają wymiany lub naprawy.
  • Dużym walorem tarasu montowanego na wspornikach jest wentylacja i odprowadzanie wody. Dzięki zachowaniu wolnej przestrzeni pod nawierzchnią zyskujemy gwarancję właściwej wentylacji oraz odprowadzania wody deszczowej lub powstałej na skutek topniejącego śniegu. Przestrzeń pod nawierzchnią tarasu daje także dodatkowe możliwości, można tam przeprowadzić instalację elektryczną lub wodną.
Wyświetlony 529 razy