czwartek, 18 styczeń 2024 09:40

Planujesz docieplenie starej kamienicy? Sprawdź, jak zaplanować skuteczną termoizolację!

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
 firmy od nowoczesnych dociepleń zabytków firmy od nowoczesnych dociepleń zabytków mat.prasowe

Modernizacja termoizolacyjna budynków historycznych jest z punktu widzenia inwestora poważnym wyzwaniem. Problemem jest nie tyle wybór odpowiedniej technologii, ile raczej spełnienie wymogów prawnych dotyczących zabytków. Z tego względu jedynym rozwiązaniem pozostaje izolacja ścian od strony wewnętrznej. Jak zatem tynkować takie budynki?

 

Termoizolacja zabytków - od czego zacząć?

Jak termoizolować budynki zabytkowe? Do wyboru mamy termoizolację wykonywaną na mokro, gdzie warstwa izolacji ma postać tynku lub na mokro - w postaci płyt osadzanych na specjalnym stelażu. Która z tych metod będzie najlepsza i jaki sposób wykorzystują firmy od nowoczesnych dociepleń zabytków?

Jeśli zastanawiamy się, jaką termoizolację kłaść w zabytkach, to musimy pamiętać o niedogodnościach związanych z ich ocieplaniem od wewnątrz. Inwestor musi liczyć się m.in. z koniecznością:

  • zmniejszenia dostępnej przestrzeni w pomieszczeniu,

  • przebudowy wnętrza i jego aranżacji,

  • przebudową instalacji grzewczej, a nawet elektrycznej bądź wodnej.

Jak termoizolować zabytki? Oto kilka wskazówek

Kluczem do wyboru odpowiedniej metody termoizolacji jest ocena stanu technicznego przegród i zawilgocenia budynku. Jakie metody termoizolacji zabytków będą najlepszym rozwiązaniem? Otóż inwestor może zdecydować się m.in. na wełnę mineralną z wentylowaną pustką powietrzną, powłoki z tworzyw sztucznych (np. styropian lub poliuretan), izolacje wykonane z celulozy oraz betonu komórkowego, a także - sprawdzone i niezawodne - tynki termoizolacyjne. Jak położyć taki tynk w budynkach zabytkowych?

Jak tynkować budynki zabytkowe? Proces ten składa się z kilku etapów:

  1. Oczyszczenia ściany z kurzu i innych resztek przy użyciu myjki ciśnieniowej.

  2. Oceny konstrukcji pod względem spoistości, a także przyczyn odpowiedzialnych za ewentualne uszkodzenia struktury przegrody. Być może pęknięcia są spowodowane nierównomiernym osadzeniem ścian w gruncie. Może się okazać, że ścianę trzeba będzie wzmocnić siatkami pod tynki.

  3. Położenie szprycu - czynność ta polega na nałożeniu niewielkiej ilości wilgoci, a następnie warstwy podkładowej.

  4. Wybór odpowiedniego tynku i tynkowanie - najlepiej wybrać tynki cementowo-wapienne, które są przeznaczone do stosowania na zewnątrz i od wewnątrz.

Zasolona ściana - co zrobić?

Co zrobić, jeśli tynkowany budynek ma zasolone ściany? Jeśli tak jest, to po zbagatelizowaniu tego problemu mogą pojawić się na tynku szpecące wykwity solne. Chcąc uniknąć tego zjawiska, można stosować specjalne tynki renowacyjne. Ich zadaniem jest m.in. magazynowanie soli występujących w przegrodzie, w związku z czym nie dojdzie do powstawania wykwitów. Opcjonalnie można też użyć specjalnych obrzutek pod tynki renowacyjne, tynków podkładowych, a także mas wygładzających. Należy pamiętać, że przy termoizolacji tynkiem bardzo ważna jest precyzja i jakość wykonania. Dzięki temu tynkowanie obiektów zabytkowych Wrocław przyniesie pożądane rezultaty.

Jak widać, termoizolacja zabytkowych budynków to poważne wyzwanie. Najprostszym rozwiązaniem tego problemu jest użycie tynków, które łatwo i szybko się nakłada.

Wyświetlony 568 razy