poniedziałek, 23 październik 2023 14:59

Jakie rodzaje elementów grzejnych stosuje się w celach przemysłowych?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
elementy grzejne elementy grzejne

Urządzenia grzewcze są w przemyśle czymś zupełnie powszechnym i na bieżąco wykorzystywanym w przeróżnych branżach. Bez możliwości uzyskania ekstremalnie wysokich temperatur w zakładach pracy, światowa gospodarka nie byłaby rozwinięta nawet w najmniejszym stopniu tak, jak jest obecnie. Różnorodność technologiczna w tym zakresie jest bez wątpienia potrzebna nam wszystkim, gdyż to my jako ludzie korzystamy z dóbr i możemy cieszyć się dostępnością miejsc pracy.

W poniższym wpisie, postaramy się pokrótce wymienić i scharakteryzować wybrane elementy grzejne, które to pełnią niezwykle ważną rolę w życiu każdego z nas. Zapraszamy!

Czym są grzałki przemysłowe?

Grzałka to podstawowe urządzenie grzewcze, stosowane zarówno w warunkach domowych, jak i w przemyśle. Oczywiście, w obu tych przypadkach różni się od siebie rozmiarami, parametrami i przeznaczeniem. Celem takiego sprzętu jest zmiana pobranej energii elektrycznej na energię termiczną, co przez większość rozumiane jest jako ciepło.

Grzałki biorą udział w wielu, mniej lub bardziej zaawansowanych procesach technologicznych. Warto zwrócić tylko uwagę na fakt, iż urządzenia te w większości przypadków towarzyszą nam każdego ranka. To właśnie wtedy gotujemy wodę w czajnikach elektrycznych, co oszczędza masę czasu względem tych samych urządzeń, jednak stawianych na kuchenkach gazowych.

Rola grzałek w przemyśle jest bardzo podobna do tej, jaką urządzenia te odgrywają w warunkach domowych. Są tam natomiast obecne w większych rozmiarach i zużywają nieporównywalnie więcej energii.

Rodzaje grzałek stosowanych w przemyśle

Elektrotermia jest branżą niezwykle rozbudowaną i mającą ogromny wpływ na globalny postęp technologiczny. Wynalezione na przestrzeni ostatnich lat elementy grzejne, mogą w zależności od zastosowania przybierać rozmaite formy. U większości producentów dzielą się one na trzy grupy, z których wyróżniamy: opaskowe, rurkowe, patronowe.

Grzałki opaskowe

Elementy grzejne wykonane najczęściej z ceramiki. Wyposażone są w fibrę ceramiczną i ceramikę mikanitową, które to posiadają właściwości izolacyjne. Najczęściej stosuje się je do przetwórstwa tworzyw sztucznych (głównie termoplastów), lecz można zaobserwować je również przy wytłaczarkach, wtryskarkach, czy przy ogrzewaniu rur przemysłowych.

Grzałki rurkowe

Urządzenia mogące przybierać rozmaite postaci. Sposób ich produkcji umożliwia stworzenie różnorodnych kształtów, z których najczęściej wyróżnia się proste, gięte, płaskie, radiatorowe oraz elastyczne. Posiadają bardzo szeroki zakres zastosowań, gdzie świetnie spiszą się w kolejnictwie, chłodnictwie czy branży spożywczej.

Grzałki patronowe

Płaszcz grzałek patronowych produkowany jest najczęściej z mosiądzu lub stali nierdzewnej o doskonałych właściwościach termicznych. Głównym elementem jest w tym przypadku przewód oporowy, służący przekazywaniu temperatury w określone miejsca. Najczęściej osadza się go w ceramice, co gwarantuje wytrzymałość takiemu urządzeniu oraz zapobiega wydostawaniu się temperatury poza wyznaczony obszar.

Wyświetlony 499 razy