niedziela, 05 marzec 2023 19:51

Jak dobrać grubość pianki pur do ocieplania poddaszy?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
pianka PUR pianka PUR mat.prasowe

Odpowiednie ocieplenie domu czy mieszkania pozwala znacznie obniżyć koszty eksploatacji. Szczególną uwagę należy zwrócić na poddasze i dach, przez które potrafi uciec nawet do 25% ciepła. Coraz częściej do ocieplania tych newralgicznych elementów używana jest piana PUR. Co trzeba o niej wiedzieć? Jakie parametry i grubość powinna mieć warstwa pianki, aby efekt był najlepszy?

 

Czym jest i jakie właściwości ma piana PUR?

Piana poliuretanowa, czy popularna pianka PUR to syntetyczny polimer. Aby ją uzyskać, trzeba zmieszać żywicę (poliol) i utwardzacz (izocyjanin). Robi się to w specjalnych urządzeniach. Po zmieszaniu tych dwóch płynnych składników w wyniku reakcji chemicznej, oprócz stałego polimeru, powstaje też dwutlenek węgla, który spienia polimerową masę, tworzącą pianę.

Piana poliuretanowa ma wiele ciekawych i bardzo przydatnych właściwości. Przede wszystkim doskonale izoluje, a związane jest to z jej budową. Nie nasiąka wodą, jest odporna mechanicznie i chemicznie. Jedną z wyjątkowo cennych właściwości tego materiału jest zachowanie wszystkich parametrów fizycznych w czasie. Oznacza to, że nawet po latach pianka wciąż będzie doskonale izolować. Dla przemysłu spożywczego czy farmaceutycznego bardzo ważny jest też fakt, że ten poliuretan jest obojętny fizjologicznie i neutralny zapachowo. 

Bardzo przydatną właściwością jest możliwość nakładania piany w sposób natryskowy. W ten prosty sposób można uzyskać bardzo szybko jednolitą warstwę izolacji o pożądanej grubości.  Właściwości penetrujące piany sprawiają, że dociera ona do wszelkich szczelin. Dzięki temu izolacja jest jednolita i pozbawiona mostków termicznych, które często pojawiają się przy zastosowaniu innych technologii ocieplania. 

Ocieplanie poddaszy pianką – dlaczego warto?

Ocieplenie poddasza i dachu jest niezwykle ważne. Jeśli nie są one dobrze zaizolowane termicznie, potrafi tamtędy uciec nawet 25% ciepła, a to przekłada się na wymierne straty finansowe. Do ocieplania stosowane są różne technologie, jednak w przypadku poddaszy piana PUR zwykle jest najlepszym wyborem. Choć kosztuje zwykle nieco więcej, to jej zalety szybko to rekompensują.

Jedną z najważniejszych zalet izolacji pianką PUR jest powstanie jednolitej, szczelnej warstwy izolacyjnej. Penetrujące właściwości pianki PUR i i sposób nakładania sprawiają, że nie powstają żadne mostki termiczne, które są mankamentem przy innych technologiach. 

Izolację z pianki układa się bardzo szybko. Specjaliści, przy pomocy urządzeń natryskowych, potrafią w jeden dzień pokryć pianką PUR nawet 200-250 m² powierzchni. Poliuretan można kłaść bezpośrednio na membranę paroprzepuszczalną, nawet bez deskowania. Piana PUR jest niezastąpiona, gdy dach i poddasze nie mogą być dodatkowo obciążone. Jej waga jest bardzo niska, więc obciążenie konstrukcji jest wręcz minimalne.

Co trzeba wiedzieć o ocieplaniu pianą PUR – grubość i inne parametry

Właściwości piany PUR sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie tej metody do ocieplania dachów i poddaszy. Należy pamiętać, że bardzo ważne jest nie tylko właściwe położenie izolacji, ale także przygotowanie podłoża. Najlepiej wykonanie izolacji powierzyć wyspecjalizowanej firmie, która sprawdzi, czy drewniane elementy mają odpowiednią wilgotność, wyczyści i przygotuje podłoże i zamontuje niezbędne wieszaki. Zapewnienie odpowiedniej wilgotności drewnianej konstrukcji jest bardzo istotne, ponieważ zbyt wysoka wilgotność może skutkować rozwojem grzybów pleśniowych i zniszczeniem drewna. W niektórych przypadkach trzeba będzie też wykonać dodatkową szczelinę wentylacyjną. 

Żeby jednak warstwa izolacji dawała skuteczne ocieplanie piana pur musi mieć odpowiednią grubość. Jak ustalić tę kluczową wartość? Do niedawna uważano, że wystarcza warstwa o grubości 18 cm. Najnowsze wytyczne nakazują ułożyć co najmniej 20 cm piany, jednak coraz częściej jako optymalną uznaje się warstwę piany o grubości 24-25 cm. Dlaczego jednak trzeba dokładnie ustalać grubość warstwy? Izolacja termiczna z piany PUR jest stosunkowo droga, więc układanie warstwy grubszej niż potrzeba, jest po prostu niegospodarnością. Z kolei zbyt cienka izolacja nie będzie odpowiednio chroniła przed utratą ciepła.

Ustalając grubość warstwy izolacyjnej z piany PUR warto wziąć pod uwagę lokalizację budynku. W regionach cieplejszych zwykle wystarcza cieńsza warstwa. Podobnie jest w przypadkach domów, które stoją w dużym zagęszczeniu. Wtedy odczuwalność wiatru jest zdecydowanie mniejsza, co w sposób oczywisty wpływa na mniejsze straty ciepła. Dlatego prawidłowe ustalenie grubości izolacji najlepiej zlecić fachowcom. Wezmą oni pod uwagę wszelkie czynniki i określą optymalną warstwę.

Więcej informacji na temat montażu pianki PUR można znaleźć na stronie  https://www.izolmax.pl/o-jakiej-porze-roku-najlepiej-wykonywac-ocieplenie-pianka-pur/ 

Wyświetlony 643 razy