wtorek, 26 marzec 2024 22:27

Bezpieczna praca na wysokości

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
praca na wysokości praca na wysokości fot: pixabay

Praca na dużych wysokościach wiąże się z wieloma wyzwaniami, ponieważ w takich przypadkach nawet z pozoru proste czynności wymagają dużej uwagi i starannego planowania wszystkich kroków. Nie można również zapominać o rozwiązaniach pozwalających zadbać o bezpieczeństwo. Tego typu systemy asekuracyjne stanowią niezbędny element wyposażenia wszystkich miejsc pracy, przy których istnieje ryzyko upadku z wysokości. Na szczęście pracodawcy mają tego coraz większą świadomość i doskonale zdają sobie sprawę, że ewentualny wypadek, nawet jeżeli pracownikowi nic poważnego by się nie stało, będzie dla nich źródłem wielu problemów.

 

 1. Do czego służą systemy asekuracyjne?

 2. Systemy asekuracji do pracy na wysokości

 3. Wybór zabezpieczeń przed upadkiem z wysokości

 4. Jak znaleźć odpowiednie rozwiązanie dla pracowników?

 5. Największy wybór wysokiej jakości systemów zabezpieczeń

Wybierając systemy asekuracji, należy jednak zwrócić uwagę nie tylko na ich jakość, ale również na przeznaczenie. Przykładem mogą być rozwiązania, wymagają stabilnego podłoża (stal lub beton), a inne zapewniają bezpieczeństwo podczas pracy na drabinie i wykorzystują specjalnie zaprojektowane uchwyty. Jakie systemy zabezpieczeń są najlepsze i gdzie można zamówić takie wyposażenie? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Do czego służą systemy asekuracyjne?

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo pracy, systemy asekuracyjne (często nazywane systemami zabezpieczającymi przed upadkiem) można uznać za jeden z najważniejszych elementów wyposażenia miejsca pracy, o ile oczywiście są w nim wykonywane takie prace. Wspomniane systemy stanowią zbiór urządzeń i rozwiązań, których celem jest zabezpieczenie osób pracujących na wysokości przed upadkiem. Wykorzystuje się do tego między innymi punkty kotwiczenia, liniowe systemy asekuracyjne, zabezpieczenia drabin, szyny asekuracyjne... Wybór nowoczesnych rozwiązań jest naprawdę duży, dlatego tak ważne jest kupowanie tego, co pozwoli uzyskać najlepszą ochronę z uwzględnieniem planowanych prac.  

Systemy asekuracji do pracy na wysokości

Nowoczesne systemy asekuracji można podzielić na kilka rodzajów: słupki asekuracyjne, poziome systemy linowe, szyny. Czym jednak różnią się i do jakich prac będą najlepszym wyborem?

 • Słupki asekuracyjne i punkty - pojedyncze punkty, które stanowią zabezpieczenie przed upadkiem. Wymagają montażu do stabilnego podłoża (może to być między innymi beton, drewno lub stal).

 • Szyny asekuracyjne - przykład stałego systemu asekuracyjnego, który z jednej strony chroni przed upadkiem, a dodatkowo może być wykorzystywany do uzyskania dostępu do elewacji.

 • Pionowe systemy asekuracyjne - stosuje się je między innymi podczas pracy na drabinach lub przy pionowych ciągach komunikacyjnych. Takie systemy montowane są z wykorzystaniem specjalnych uchwytów.

 • Poziome systemy asekuracyjne - jedna z najpopularniejszych grup zabezpieczeń. Dzięki nim pracownicy mogą bezpiecznie przemieszczać się po dachach lub elementach konstrukcyjnych. Dużą zaletą poziomych systemów jest to, że można je łatwo dostosować praktycznie do każdego rodzaju podłoża.

Ze względu na to, że zarówno stałe systemy, jak i rozwiązania wykorzystywanie wyłącznie na czas przeprowadzenia prac oferowane są w wielu wariantach, przed zakupem konkretnego systemu należy skonsultować wybór z doświadczonym doradcą. Dzięki temu można zyskać pewność, że zakupione zostały najwyższej jakości rozwiązania, dzięki którym miejsce pracy stanie się bezpieczniejsze.

Wybór zabezpieczeń przed upadkiem z wysokości

Jeżeli chodzi o systemy asekuracyjne dostępne w ofercie popularnego dostawcy takich zabezpieczeń, zostały one podzielone na kategorie, co ułatwia klientom znalezienie odpowiedniego produktu. Lista kategorii prezentuje się następująco:

 • punkty i słupki asekuracyjne (z podkategoriami określającymi rodzaj podłoża: stalowe / betonowe / drewniane),

 • poziome linowe systemy asekuracyjne (dachowe, fasadowe, podwieszane)

 • pionowe systemy asekuracyjne + zabezpieczenie drabin (pionowy system HIGHLINE II, Sztyca HT-LD2),

 • szyny asekuracyjne,

 • systemy alpinistyczne (gniazda attykowe / stropowe, punkt kotwiczenia, systemy szynowe, wysięgnik),

 • konstrukcje specjalne.

Klienci, którzy chcą uzyskać dodatkowe informacje na temat każdej z tych opcji, mogą skontaktować się z pracownikami działu obsługi klienta, co można zrobić przez dostępny na stronie formularz kontaktowy, mailowo lub telefonicznie. 

Jak znaleźć odpowiednie rozwiązanie dla pracowników?

Dzięki korzystaniu z wieloletniego doświadczenia i ogromnej wiedzy na temat dobrych praktyk związanych z bezpieczną pracą na wysokości, doradcy ze sklepu internetowego z systemami zabezpieczeń mogą dobrać każdemu klientowi odpowiednie środki ochrony. W tym celu należy im jednak przekazać wszystkie niezbędne informacje. Przykładowo, dla poziomych systemów asekuracyjnych fasadowych istotne są rzuty dachu oraz przekroje budynku.

Największy wybór wysokiej jakości systemów zabezpieczeń

Jak widać, wcale nie trzeba poświęcać swojego czasu na porównywanie różnych rozwiązań, aby można było poprawić bezpieczeństwo wszystkich pracowników wykonujących swoje obowiązki na dużych wysokościach. Oprócz zróżnicowanej oferty wysokiej jakości produktów firma specjalizująca się w sprzedaży systemów asekuracyjnych oferuje również usługi związane z projektowaniem, montażem, przeglądami oraz serwisem. Do tego dochodzą szkolenia wysokościowe.

Wyświetlony 126 razy