wtorek, 16 luty 2021 12:06

4 główne mity o domach drewnianych

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
domy drewniane domy drewniane

Na temat domów z drewna krążą różne mity. Jednak, czy warto jest wierzyć chodzącym pogłoskom na temat niestabilności, czy długiego czasu budowy drewnianego domu?

 

Jaka jest prawda o domach drewnianych?

Istnieje niezliczona ilość mitów i uprzedzeń dotyczących domów drewnianych; nieprawdziwych informacji, które uniemożliwiają chcącym zbudować taki dom spełnienie własnego marzenia. Od początku tego trendu usłyszeliśmy już wiele nieprawdziwych stwierdzeń na temat drewnianych konstrukcji. To dotyczy między innymi kwestii związanych z budową drewnianego domu lub jego utrzymaniem. Niestety wiele osób wierzy w mity o budynkach z drewna, a to niestety okazuje się być kluczowym przy podejmowaniu decyzji o przyszłych czterech ścianach. Zatem, jakie są najpopularniejsze pogłoski o domach drewnianych? Oto 4 główne mity:

  • Drewniane konstrukcje to długi czas budowy

Ten mit chyba nigdy nie zostanie do końca zrozumiany. Wybudowanie domu z drewna jest szybsze niż budowa konstrukcji z każdego innego materiału. Taki proces trwa mniej więcej 5-10 razy szybciej niż czas potrzebny do wybudowania domu, na przykład z cegły. Postawienie konstrukcji drewnianej zajmuje średnio 2-3 miesięcy, a niektórzy dostawcy takich budynków mogą to zrobić nawet w niecały miesiąc. Przyczynia się do tego m.in. to, że drewno jest materiałem cechującym się niezwykłą lekkością (jest łatwe do przetransportowania, czy postawienia).

  • Domy z drewna stwarzają wysokie zagrożenie pożarowe

Chodzą pogłoski, że ogień to główny wróg drewnianego domu. Nic podobnego. Materiały użyte do budowy takich domów mają właściwości ognioodporne, a zastosowany do obróbki drewna roztwór opóźnia zapalenie drewna o ok. 90 minut. Ponadto instalacja elektryczna jest zbudowana w taki sposób, aby zapobiec pożarom, dzięki rozdzieleniu głównej linii zasilającej przy najmniejszej iskrze. Jednak, aby zachować maksymalną ochronę budynku, drewno musi być wielokrotnie zabezpieczane roztworem ognioodpornym w określonych odstępach czasu.

  • Drewno jest kruche i nietrwałe

Nie ma nic bardziej mylnego niż myślenie, że domy drewniane są nietrwałe. Drewno to jeden z najbardziej wytrzymałych i wszechstronnych materiałów. Właśnie dlatego nadaje się do stałych konstrukcji, takich jak domy mieszkalne. Przestrzeganie etapów i procesów obróbki drewna oraz późniejsze właściwe dbanie o ten materiał sprawia, że przekształca się w jeden z najbardziej trwałych surowców. Ponadto drewno posiada zdolnością do pochłaniania wstrząsów mechanicznych, które nie pozwalają na odkształcenia lub pęknięcia. To sprawia, że domy z drewna nadają się na obszary, gdzie występują trzęsienia ziemi.

  • Drewniane domy nadają się tylko na weekendy

Chyba jednym z najpopularniejszych mitów jest to, że domy z drewna nadają się tylko do korzystania w ciepłe weekendy. Ten pogląd jest spowodowany tym, że ludzie nadal myślą o drewnianych konstrukcjach jak o małych letnich domkach, które są niestabilne. To nieprawda, ponieważ domy z drewna są bardzo wytrzymałe, mają niezwykłe właściwości izolacyjne oraz zdrowotne. Takie konstrukcje (jak i te wykonane z cegły) świetnie nadają się do zamieszkania na wiele lat. Drewniane domy są przytulne, bezpieczne i ciepłe, a sprawdzony dostawca, jak Dom Mistrza sprawi, że taki dom będzie idealny jako domek całoroczny.

Jeśli drewniany dom jest właściwie zaprojektowany przetrwa pokolenia. Najważniejsze to odpowiednia konserwacja takiej konstrukcji. Jeśli włożymy trochę wysiłku w zadbanie o nasz dom to będzie świetnym miejscem do spędzenia reszty życia.

Wyświetlony 1519 razy