Wydrukuj tę stronę
środa, 05 październik 2022 17:55

Historia tiulu i do czego można stosować tiul

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Tiul Tiul pixabay

Tiul to lekka, bardzo cienka i delikatna tkanina. Jest to tkanina która posiada pewną elastyczność i w zależności od swojej wytrzymałości pozwala na delikatne haftowanie.


Materiał niezwykle przejrzysty. Tiul jest niezawodną tkaniną dekoracyjną, gdzie liczy się wyjątkowo elegancki efekt a struktura tiulu sprawia, że tiul to doskonały materiał do szycia.

Nazwa tiul pochodzi od miasta od miasta Tulle. Na tym obszarze około 1700 roku Francuzi zaczęli produkować przezroczysta tkaninę o sześciokątnych oczkach, przypominającą plaster miodu. 

Tak naprawdę to już dużo wcześniej, starożytni nosili ubrania wykonane z przezroczystego materiału, przypominającego właśnie tiul.

W 1840 królowa Wiktoria nosiła szykowną, przejrzystą tiulową suknię ślubną i od tego czasu tkanina jest synonimem stroju ślubnego, ale też elegancji i luksusu.

Pod koniec dziewiętnastego wieku krawiec z wyższych sfer Frederic Worth zapoczątkował modę na kapelusz z woalem, zrobionym z tiulu.

Na początku dwudziestego wieku tiul był używany do ozdabiania wieczorowych sukni, bielizny i zasłon. Suknie wykonane z szyfonu i tiulu to najwyższa elegancja.

Na weselach tiul zaczęto wykorzystywać w bukiecie panny młodej oraz w bombonierkach i dekoracjach ślubnych. Praktycznie na każdym ślubie tiul był obecny i prezentował się doskonale.

Inną ceremonią, w której obfituje welon, jest chrzest a rodziny często zakładają na drzwi duże tiulowe kokardy, aby ogłosić przeprowadzaną uroczystość.

Istnieje też tiul dekoracyjny i jako element dekoracyjny wykorzystujemy jako dekorację stołów, ścian, sufitów i krzeseł w domu. Możliwości jest tyle ile sprzętów domowych i blokować je może tylko wyobraźnia projektującego takie dekoracje.

Dziś tiul wykonuje się z jedwabiu, bawełny, wełny, poliamidu czy poliestru. Są to materiały naturalne i sztuczne, ale z każdego z tych materiałów, można wyprodukować ciekawy i wartościowy tiul.

A poza tradycyjną bielą czy czernią mamy teraz szeroką gamę kolorów, które stymulują procesy twórcze najbardziej innowacyjnych projektantów mody.

Wyświetlony 647 razy