Podgrzewacz wody do basenu — jak działa?
Podgrzewacz wody w basenie ogrodowym to cenne rozwiązanie, które pozwala kąpać się w wodzie o komfortowej temperaturze nawet gdy pogoda nie do końca nam sprzyja. Oczywiście masz do wyboru także panele solarne, które współpracują z pompami basenowymi lub filtrami piaskowymi. Są one jednak w stanie podnieść temperaturę wody zaledwie o kilka stopni. W przypadku podgrzewacza efekty mogą być znacznie lepsze. Oczywiście musisz zwrócić uwagę na jakość produktu, jego odpowiednią moc i dopasowanie do potrzeb konkretnego basenu lub wanny, natomiast możesz liczyć, że dobrze dobrany podgrzewacz zapewni ci komfortową temperaturę wody właściwie w każdych warunkach.
Zasada działania podgrzewacza w basenie jest stosunkowo prosta: grzałka basenowa jest zbudowana analogicznie jak wymiennik ciepła. Zamiast wężownicy umieszcza się tutaj element grzejny.
Źródłem zasilania jest prąd, który pozwala na zamianę w energię cieplną. Można ten sposób działania porównać do pewnego stopnia do funkcji tradycyjnych grzałek, tyle tylko, że w przypadku podgrzewacza do basenu rozwiązanie to jest znacznie bardziej zaawansowane pod względem budowy i wszelkiego rodzaju zabezpieczeń.
Jak wybrać podgrzewacz do basenu?
Podgrzewacz do basenu to urządzenia bardzo wygodne w użytkowaniu, funkcjonalne, raczej bezawaryjne. Aby skutecznie pracowały i pozwalały osiągać pożądaną przez ciebie temperaturę wody, muszą być jednak odpowiednio dobrane do basenu lub wanny SPA. Urządzenia te co do zasady rekomenduje się do małych basenów, przede wszystkim tych ogródkowych.
Podgrzewacz przede wszystkim powinien być dopasowany do basenu pod kątem optymalnej mocy. Standardem są tutaj mniejsze urządzenia, najczęściej w wersji 230 V, natomiast warto pamiętać, że niektóre baseny wymagają prądu trójfazowego, co oznacza, że do ich zasilania będziemy potrzebowali napięcia 380 V. To jednak nie wszystko, o czym warto pomyśleć lub o co warto zapytać przed podjęciem decyzji dotyczącej zakupu tego konkretnego modelu urządzenia.
Jeśli basen posiada elektrolizę soli, koniecznie musisz wybrać podgrzewacz z grzałką, która jest wykonana z tytanu lub stali kwasoodpornej. Ich podstawowa zaleta to odporność na korozję. Jeśli basen jest chlorowany, wtedy oczywiście także możesz postawić na wymienione wyżej materiały, z powodzeniem jednak wystarczy ci również grzałka, do której produkcji wykorzystano zwykłą stal
Nie sposób także nie wspomnieć o sterowaniu podgrzewaczem. Odpowiednio zaprojektowane funkcje regulacyjne pozwalają bardzo precyzyjnie ustalić zakres podgrzewania wody. W prostych urządzeniach najczęściej do dyspozycji masz pokrętło, za pomocą którego wskazujesz optymalną temperaturę. W bardziej zaawansowanych pojawia się wyświetlacz z rozbudowanym panelem sterowania.
Z czym musisz się liczyć? Ile kosztuje podgrzanie wody basenowej?
Podgrzewacze do basenów to rozwiązania bardzo skutecznie i funkcjonalne, natomiast trzeba wyraźnie zaznaczyć, że one również kosztochłonne. I nie chodzi tutaj wcale o cenę samego ich zakupu, a o koszty eksploatacji, związane przede wszystkim z rosnącymi cenami energii elektrycznej. Z tego też względu urządzenia te rekomendowane są do wykorzystania w małych basenach i wannach SPA. Do większych wanien czy basenów poleca się nieco inne rozwiązania.