Wydrukuj tę stronę
piątek, 03 czerwiec 2022 15:50

Gaz ziemny – najważniejsze informacje

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
gazomierz gazomierz pixabay

Gaz ziemny jest paliwem, z którego korzysta się coraz częściej. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż jest to jedno z najbardziej opłacalnych paliw kopalnych, przyciągających słuszną uwagę potencjalnych użytkowników.

Każdego dnia stosuje się go w praktycznie każdym domu. Ma naprawdę wiele zastosowań, które jednak nie są znane przez wszystkich, a zdecydowanie warto się doinformować na temat gazu ziemnego. Sprawdź najważniejsze informacje na temat gazu ziemnego oraz zdecyduj czy jest to źródło energii, z którego akurat Ty będziesz czerpać!

Czym tak właściwie jest gaz ziemny?

Gaz ziemny jest niczym innym jak mieszaniną gazów, która w głównej mierze składa się z metanu, inne gazu takie jak propan czy też butan oraz wiele innych stanowią stosunkowo niewielką część w całkowitym jego składzie. Warto zapamiętać, że gaz jest lżejszy od powietrza, bezbarwny oraz bezwonny, jednak do gazu ziemnego dodawane są chemikalia, dzięki którym podczas nieszczelności ulatnia się charakterystyczny zapach, który dla wielu osób może być nawet ratunkiem w sytuacji zagrażającej życiu. Głównie poprzez spalanie ekstrahowana jest energia z gazu, lecz jedynie w momencie gdy obecność gazu i powietrza wynosi 5-15%.

Główne zalety gazu ziemnego

Gaz zalet ma naprawdę ogromny szereg zalet. Przede wszystkim jest on stale transportowany przez rurociągi, dlatego nie trzeba się obawiać, że w pewnym momencie zostanie to przerwane. Warto dodać tutaj również fakt, że jest najbardziej ekologicznym spośród paliw kopalnych. Wygoda jest nieocenioną zaletą gazu ziemnego. Nie można tu również zapomnieć o tym, że jest on naprawdę oszczędny, dzięki regulacjom, które znajdziesz w najnowszych urządzeniach, możesz kontrolować ilość przepływu gazu, dzięki czemu nie będziesz zaskoczony wynikiem, który pojawił się na gazomierzu, dodatkowo można tu mówić również o oszczędzaniu miejsca. Bezpieczeństwo jest jedną z głównych zalet, jakimi cechuje się gaz ziemny, przede wszystkim ze względu na łatwe odkrycie nieszczelności, spowodowane charakterystycznym zapachem.

Zastosowanie gazu ziemnego

Gaz ziemny ma naprawdę wiele zastosowań, dzięki czemu szanse na to, że Ty również posiadasz go w jakiejś części domu są bardzo wysokie. W końcu rozprzestrzeniał się on w Europie już od lat 50. ubiegłego wieku. Przede wszystkim wykorzystywany on jest do użytku domowego, jako energia, która ma na celu ogrzanie pomieszczeń lub ogrzanie wody, a także przygotowanie posiłku. Gaz ziemny jest również wykorzystywany jako paliwo do pojazdów, choć zdecydowanie jest to jedno z mniej znanych, przynajmniej w Polsce. W Niemczech jest to zjawisko dużo bardziej powszechne. Oprócz tego swoje zastosowanie ma on także w przemyśle, w procesie produkcji oraz przy produkowaniu energii elektrycznej. Około 10-12% energii elektrycznej w Polsce pochodzi z elektrowni, które są opalane gazem.

Wyświetlony 955 razy