Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 06 luty 2023 10:34

Straty ciepła w domu lub mieszkaniu? Skąd się biorą i jak je ograniczyć?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Okna Mielczarek Okna Mielczarek mat.prasowe

Z powodu strat ciepła w domu, koszty ogrzewania mogą być nawet dwukrotnie wyższe w porównaniu z dobrze ocieplonym budynkiem. Dlatego tak ważne jest zlokalizowanie miejsc, przez które może uciekać ogrzane powietrze i naprawienie błędów.

 

Najczęściej straty ciepła trudno jest zauważyć gołym okiem. Dlatego, jeśli chcesz dokładnie sprawdzić przenikanie ciepła budynku, najlepiej zleć wykonanie badania termowizyjnego. Co jeszcze możesz zrobić? Podpowiadamy!

Utrata ciepła jest kosztowna

Nikt nie lubi wysokich rachunków za ogrzewanie, a jednocześnie zimna w swoim domu. Na szczęście nie trzeba  zmniejszać temperatury w pomieszczeniach, aby płacić mniej za energię. Typowe domy w Polsce tracą znaczne ilości ciepła z powodu niewłaściwej szczelności starych okien oraz przestarzałych rozwiązań konstrukcyjnych.

Szacuje się, że koszty ogrzewania w starym i źle ocieplonym budynku mogą być nawet dwukrotnie wyższe w porównaniu z nowoczesnym, energooszczędnym budownictwem. Oczywiście wiele zależy od konstrukcji domu, liczby okien czy rodzaju wentylacji. W celu oszacowania strat, należy najpierw ustalić, gdzie powstają straty ciepła w budynku.

Gdzie straty ciepła są największe?

Niestety problem polega na tym, że wiele osób nie wie, skąd ucieka ciepło z ich domów. Chociaż możesz czuć powiew zimnego powietrza, które dochodzi z nieszczelnego okna, to większość strat ciepła w domu występuje w mniej widocznych obszarach.

Najczęściej są to:

  • dach i poddasze,
  • okna i drzwi zewnętrzne,
  • ściany zewnętrzne,
  • piwnice i fundamenty,

Od 25 proc. do 30 proc. ciepła ucieka przez dach. Dzieje się tak, ponieważ gorące powietrze  w naturalny sposób unosi się do góry. Wystarczą niewielkie pęknięcia, zbyta cienka lub źle zaprojektowana izolacja, aby nastąpiły straty ciepła przez dach.

Kolejne 20 proc. ubytków ciepła odbywa się przez okna i drzwi. Te straty wynikają przede wszystkim ze złej jakości stolarki oraz jej zużycia. Niektóre drzwi oraz okna mają tendencję do wypaczania się i przez powstałe szczeliny ucieka ciepło.

Za straty ciepła przez okna winę może ponosić niedbale zrobiony montaż, na przykład źle wykonane połączenia ościeżnic ze ścianą oraz powstałe w ten sposób mostki termiczne. Dlatego wybierając okna i drzwi, zawsze kupuj wyłącznie wysokiej jakości produkty i korzystaj z usług fachowej ekipy budowlanej.

Firma Okna Mielczarek to sprawdzony dostawca stolarki okiennej i drzwiowej. W ofercie autoryzowanego dystrybutora Schüco znajdują się okna energooszczędne, okna pasywne, drzwi zewnętrzne oraz akcesoria okienne.

Około 25 proc. wszystkich strat ciepła w domu odbywa się przez ściany. Te ubytki często powstają w naturalny sposób, ponieważ przegrody mają bezpośredni kontakt z niskimi temperaturami na zewnątrz. Można oczywiście spowolnić ten proces, zwiększając warstwę izolacyjną ścian.

Przyczyną uciekania ciepła mogą być również błędy konstrukcyjne oraz źle wykonana warstwa ocieplenia. Ogrzane powietrze ucieka również przez podłogę, piwnice i fundamenty. Szacuje się, że jest to około 15 proc. wszystkich strat ciepła w domu. Często popełnianym błędem jest brak ocieplenia lub niewłaściwe zaizolowanie fundamentów.

Przyczyną strat cieplnych są również ciągi wentylacyjne, które odpowiadają za około 15 proc. wszystkich ubytków. Źle działający układ sprawia, że nie następuje napływ świeżego powietrza do pomieszczeń, a jedynie ucieka ciepłe. W Polsce najczęściej stosowana jest wentylacja grawitacyjna, która niestety charakteryzuje się dużymi stratami ciepła.

Jak rozwiązać problem z utratą ciepła?

Najczęściej straty ciepła trudno jest zauważyć gołym okiem. Dlatego, jeśli chcesz dokładnie sprawdzić przenikanie ciepła budynku, najlepiej zleć wykonanie badania termowizyjnego. Dzięki temu będziesz wiedział, gdzie dom jest dobrze zaizolowany, a gdzie powstają straty.

Po zmapowaniu głównych obszarów, które powodują utratę ciepła, możesz przystąpić do usunięcia usterek. Z reguły dobrym sposobem na ograniczenie ubytków jest odpowiednia izolacja cieplna ścian zewnętrznych. Takie działanie jest zalecane szczególnie w przypadku starych domów, które nie są właściwie ocieplone.

Na rynku dostępnych jest wiele materiałów izolacyjnych, z których najbardziej popularne to styropian oraz wełna mineralna. Przy ich zakupie należy zwrócić uwagę przede wszystkim na  współczynnik przenikania ciepła, który powinien być jak najniższy.

Za wysokie rachunki za ogrzewanie mogą również odpowiadać strop, podłoga czy fundamenty. Jeśli jest to konieczne, również należy je docieplić. Często powodem utraty ciepła w domu są okna, które z upływem lat mogą być coraz mniej szczelne lub zostały wykonane w tradycyjnej technologii o niskiej izolacyjności. Dlatego koniecznie trzeba je wymienić na nowe o odpowiednich parametrach.

Oferowana przez Okna Mielczarek stolarka okienna aluminiowa i PCV, oparta na profilach Schüco, wyróżnia się znakomitymi parametrami termoizolacyjnymi.

Proponowane energooszczędne okna znacznie obniżają koszty ogrzewania, eliminując mostki termiczne, a także gwarantują odpowiednią wymianę powietrza, zmniejszając ryzyko gromadzenia wilgoci. Ponadto nowe okna nie tylko zapewniają komfort termiczny, ale również charakteryzują się atrakcyjnym designem, bezpieczeństwem i ergonomią.

Wyświetlony 494 razy