Wydrukuj tę stronę
czwartek, 28 lipiec 2022 10:43

Klimatyzacja w korytarzu - czy ma sens?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Soltherm Soltherm adobestock

Komfort w mieszkaniu można uzyskać montując klimatyzator w pokoju, w którym najczęściej się przebywa. W takim układzie rezygnuje się z montażu jednostek wewnętrznych w każdym pomieszczeniu i jednostki zewnętrznej o większej mocy. Są osoby, które decydują się na montaż klimatyzacji w korytarzu dla oszczędności, by schłodzić całe mieszkanie. Czy takie rozwiązanie może mieć sens?

 

Klimatyzacja w korytarzu - co warto wiedzieć na ten temat?  

Warto wiedzieć, że zwykle montaż klimatyzacji w holu, korytarzu wydaje się nieopłacalny. Na pewno taki jest, gdy ów korytarz jest wiatrołapem, czyli przestrzenią przed wejściem do mieszkania. Jak wiadomo wiatrołap jest tworzony po to, by pomieszczenia się nie wychładzały przy otwieraniu i zamykaniu drzwi zewnętrznych. Stąd montaż jednostki klimatyzacji nie miałby sensu, bo sprawiałby, że wnętrze to powinno pozostawać cały czas otwarte, by powietrze mogło dostać się do mieszkania. W sytuacji gdy zatem istnieją podwójne drzwi do mieszkania z wiatrołapem montaż w korytarzu nie ma sensu. Inaczej jest gdy drzwi wejściowe bezpośrednio prowadzą do holu, który łączy kilka pokoi. Tu życzeniem inwestora jest to, by chłodne powietrze docierało do każdego pomieszczenia, w tym kuchni i schładzało je. W istocie jest to możliwe, ale trzeba pamiętać, że aby cały system pracował w miarę efektywnie w żadnym z pomieszczeń nie może być otwarte okno i nie mogą być zamknięte drzwi. Jednocześnie jednostka wewnętrzna w korytarzu musi zostać umieszczona w takim miejscu, by zapewniała swobodny przepływ na wszystkie pomieszczenia. Warto wiedzieć, że odległość od sąsiedniej ściany nie może być mniejsza niż 1 metr. Gdy klimatyzator montowany jest na suficie, to odległość pomiędzy nim a znajdującymi się we wnętrzu meblami np. szafą nie może być mniejsza niż 20 cm. Do tego konieczny jest dobór odpowiedniej mocy jednostki wewnętrznej. W takim układzie nie ma możliwości montażu jednostki zewnętrznej na balkonie i musi być ona usytuowana na ścianie budynku.                   

Dlaczego montaż klimatyzacji w korytarzu może nie być opłacalny? 

Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że konieczne jest znalezienie optymalnego miejsca montażu dla najlepszego przepływu, co już może okazać się problematyczne. Ponadto powietrze do pomieszczeń będzie docierać z opóźnieniem, bo musi pokonać pewne odległości i na pewno nie można uzyskać takiego efektu i takiej temperatury jak bezpośrednio w korytarzu. Dodatkowo, gdy zostanie osiągnięta temperatura w korytarzu, to jednostka może się wyłączyć. Różnica między temperaturą w korytarzu i pokojach może wynieść nawet kilka stopni przy nieodpowiednim montażu i dobraniu jednostki o niewłaściwej mocy. Do zalet zalicza się to, że klimatyzator np. https://www.tmsu.pl/ nie jest montowany bezpośrednio w miejscu, gdzie przebywa użytkownik, co ma ograniczyć ryzyko przeziębień związanych z bezpośrednią ekspozycją na schłodzone powietrze. Optymalnie należy dobrać nie tylko rodzaj, miejsce montażu, ale również moc klimatyzatora w korytarzu. Warto wiedzieć, że nie powinna być ona obliczona jako zapotrzebowanie dla całego mieszkania. Taki dobór klimatyzatora skutkowałby problemem, o którym była mowa, czyli osiągnięciem znacznej różnicy temperatur w korytarzu i pokojach. Z drugiej strony wybór mocy na sam korytarz skutkowałby małą efektywnością systemu na całe mieszkanie. Jeżeli jesteście zainteresowani montażem klimatyzacji w korytarzu, to zdecydujcie się na usługi: https://www.soltherm.pl/. Fachowcy doradzą najlepsze rozwiązanie i przede wszystkim podpowiedzą czy w danym przypadku montaż klimatyzacji w korytarzu będzie w ogóle opłacalny. 

Wydaje się, że lepszym rozwiązaniem jest montaż klimatyzatora w największym pokoju, w którym najczęściej się przebywa niż w korytarzu. Trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw i jednocześnie pamiętać, że montaż klimatyzacji w korytarzu jest bardziej skomplikowanym rozwiązaniem.                    

Wyświetlony 3526 razy