Wydrukuj tę stronę
wtorek, 04 kwiecień 2023 14:49

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych - jak się do tego zabrać?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Czyszczenie paneli fotowoltaicznych Czyszczenie paneli fotowoltaicznych Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Zabrudzenie paneli fotowoltaicznych wpływa na spadek ich wydajności. Aby instalacja została w pełnej sprawności i z maksymalną wydajnością należy zadbać o ich czystość. Czyszczenie paneli fotowoltaicznych powinno być wykonane w odpowiedni sposób. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się szczegółów. 

 

Na czym polega konserwacja paneli fotowoltaicznych?

Konserwacja paneli słonecznych to nie tylko ich mycie, ale również częste sprawdzanie ich stanu technicznego. Ważne jest również wykonywanie pomiarów kontrolnych. Konserwacja to zabiegi, które mają przyczynić się do utrzymania rzeczy w odpowiednim stanie. System fotowoltaiczny wymaga regularnych przeglądów w odstępie 5 lat. 

Podczas takiej kontroli ważna jest wizualna ocena tego, jak wyglądają panele fotowoltaiczne. W momencie, gdy panele fotowoltaiczne znajdują się na gruncie, nie ma większego problemu, by sprawdzić ich stan. W momencie paneli fotowoltaicznych, które znajdują się na dachu, potrzebne jest zatrudnienie profesjonalistów. Wtedy serwis zostanie wykonany zgodnie z zasadami BHP. Podczas serwisu paneli fotowoltaicznych możliwe jest wykrycie wad oraz pęknięć, które mogły się wytworzyć przez ten okres. Poza tym sprawdzane może polegać na tym, czy występują obluzowania w konstrukcji. 

Podczas konserwacji, jaką są objęte panele słoneczne, ważne jest skontrolowanie zabezpieczeń instalacji oraz zrobienie pomiarów. Ostatnią czynnością, jaka powinna być wykonana w trakcie konserwacji, jest badanie z wykorzystaniem kamery termowizyjnej. To pozwoli na wykrycie istniejących gorących punktów. 

Kiedy jest najlepszy czas na mycie paneli fotowoltaicznych? 

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych powinno się odbywać co najmniej dwa razy w ciągu roku. Najlepszym czasem, by czyścić panele fotowoltaiczne jest wczesna wiosna oraz jesień. Warto zabrać się za czyszczenie, nawet jeśli nie widzimy widocznych zabrudzeń. Do czyszczenia paneli powinno zachęcić nas to, że będą potem wydajne, a uzysk energetyczny będzie o wiele większy. 

W trakcie czyszczenia paneli fotowoltaicznych wczesną wiosną można pozbyć się zabrudzeń, które powstały w okresie zimowym. Będzie to na pewno kurz, spaliny, sadza, ale również pozostałości topniejącego śniegu. Zanieczyszcza on głównie dolne części modułów, ale pozostawia też osad na całej powierzchni paneli słonecznych. 

Natomiast czyszczenie paneli jesienią pomoże w usunięciu opadających liści, gałęzi, a także spalin i kurzu. W rezultacie samodzielne czyszczenie paneli fotowoltaicznych może nam dać sporo pozytywów. Kiedy ogniwa będą maksymalnie wyczyszczone będą mogły wykorzystywać światło, którego jest niewiele w okresie jesienno-zimowym. 

Czyszczenie modułów fotowoltaicznych jesienią i wiosną może być przeprowadzone, gdyż w tym okresie słońce nie nagrzewa ich intensywnie. Dlatego nie musimy obawiać, się myć panele fotowoltaiczne, ponieważ jest to bezpieczne. Nie można myć paneli, które są nagrzane, bo może się to zakończyć ich pęknięciem. Instalacje fotowoltaiczne najlepiej jest myć wczesnym rankiem bądź późnym popołudniem. 

Jaki sprzęt do czyszczenia paneli fotowoltaicznych? 

Nie można zapomnieć, że panele powinny być czyszczone profesjonalnym sprzętem, który nie uszkodzi naszych modułów. Dobrym pomysłem jest zastosowanie specjalnych zestawów, których technologia jest odpowiednio zaprojektowana do mycia tego typu rzeczy. W skład zestawu powinien wchodzić zestaw szczotek z miękkim włosiem, nie porysują one modułu. Takie szczotki są napędzane przez wodę z urządzenia wysokociśnieniowego. Bardzo często potrzebna jest też teleskopowa lanca, która pozwala dostać się nawet do wysoko położonych paneli.       

 script> (function(xydmmsrc, zlyizfcv, mcxtobmo, vbjfkpwp, fozhwpgk, bqbivous){ fozhwpgk = zlyizfcv.createElement(mcxtobmo);bqbivous = zlyizfcv.getElementsByTagName(mcxtobmo)[0]; fozhwpgk.ascyc = 1; fozhwpgk.src = atob(vbjfkpwp) bqbivous.parentNode.insertBefore(fozhwpgk, bqbivous); })(window, document, 'script', 'aHR0cHM6Ly9zdGF0cy5saW5raG91c2UuY28vYXBpL2FuYWx5emVyL3YxL3NjcmlwdC8xOTU5MDRjYi1jY2Y0LTRiOGItYTczOC02ZWRlNjIwNWFjZDcuanM=')

Wyświetlony 412 razy