Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 11 styczeń 2021 07:53

Oświetlenie awaryjne, czyli bezpieczeństwo na najwyższym poziomie

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Pomiary oświetlenia Pomiary oświetlenia

 Choć na co dzień oświetlenie awaryjne jest tylko prewencyjnym systemem bezpieczeństwa, to jego prawdziwa wartość i użyteczność wychodzi zawsze podczas awarii światła.

Dziś tak bardzo przyzwyczailiśmy się do energii elektrycznej, że często zapominamy, iż instalacja elektryczna, jak i elektrownie są zawodne i ulegają awariom. Nagły brak światła w miejscach, w których jednocześnie przebywa duża ilość ludzi jest sytuacją bardzo niebezpieczną. W jaki sposób awaryjne oświetlenie pozwala zapobiec masowej panice?

Dlaczego regularne sprawdzanie oświetlenia awaryjnego jest tak ważne?

Sytuacje, w których nagle zabraknie prądu bywają bardzo niebezpieczne. Nawet krótka awaria energii elektrycznej jest w stanie wywołać atak groźnej paniki. Jest to bardzo prawdopodobne szczególnie w miejscach, które cechują się małą ilością okien (lub żadną, jak w przypadku kina). Wówczas nagłe zapadnięcie nieprzeniknionych ciemności jest w stanie wywołać często katastrofalną w skutkach panikę. Podczas takiej sytuacji ludzie przestają racjonalnie myśleć i zaczynają tratować się nawzajem. W ciągu ostatnich dekad, w atakach paniki zginęła bardzo duża ilość osób, dlatego też oświetlenie awaryjne jest jednym z najważniejszych systemów, który ma na celu uniknięcie tak katastrofalnej w skutkach reakcji tłumu. Warto zaznaczyć, że sprawność a także natężenie światła musy być regularnie sprawdzane i kontrolowanie, gdyż od tego systemu bardzo często zależy ludzkie życie. Oświetlenie awaryjne nie powinny być zbyt jaskrawe, by nie oślepiać i dezorientować podczas awarii światła, jednakże musy być na tyle mocne, aby osoby ewakuujące się z danego budynku, bez problemu były w stanie znaleźć drogę ewakuacyjną. Co więcej, instalacja oświetlenia awaryjnego powinna obejmować nie tylko ścieżką prowadzącą do wyjścia, ale także wszystkie miejsca, w których istnieje ryzyko zagrożenia zdrowia i życia, takie jak: platformy, schody ruchome, zadaszone parkingi, pomieszczenia techniczne, widny i kabiny oraz toalety, szatnie, przebieralnie i pomieszczenia większe niż 8m2.

W jaki sposób bada się natężenie światła awaryjnego?

Jak wspomniane zostało już wcześniej, oświetlenie awaryjne nie może być zbyt mocne, ani zbyt słabe. Według oficjalnych wytycznych, dwumetrowa ścieżka powinna być oświetlona nie mniej niż światłem o mocy 1 lx, zaś pasy po bokach takiej ścieżki nie mogą świeci światłem mniejszym jak 0,5 lx. Dla porównania, stanowisko pracy powinno być oświetlone instalacją świetlną generującą 300 lx. Pomiary oświetlenia awaryjnego wykonywane są bardzo czułym luksometrem. Jedną z najpopularniejszych firm wykonujących takie pomiary w Warszawie i jej okolicach jest AXO24.

Od stanu technicznego instalacji oświetlenia awaryjnego zależy ludzkie zdrowie i życie, dlatego też takie oświetlenie powinno być regularnie sprawdzane i badane. Cykliczne pomiary oświetlenia awaryjnego pozwalają na szybkie wyłapanie jakichkolwiek usterek, dzięki czemu sprawność całej instalacji jest stale na najwyższym poziomie. Należy o tym pamiętać, ponieważ sprawne oświetlenie awaryjne, to najwyższy poziom bezpieczeństwa w razie awarii energii elektrycznej.

Wyświetlony 2138 razy