Wydrukuj tę stronę
środa, 08 lipiec 2020 08:19

Szambo ekologiczne - zalety i wady

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Szambo ekologiczne Szambo ekologiczne

Szambo jest obecnie najpopularniejszym sposobem na gospodarowanie ściekami tam, gdzie nie dochodzi kanalizacja. Koszt jego budowy nie jest duży, a nowoczesne rozwiązania zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa. Dziś najczęściej zakłada się szamba ekologiczne, gdyż są one o wiele bardziej bezpieczne niż te tradycyjne.



Czym jest szambo ekologiczne?

Szambo ekologiczne bardzo często bywa mylone z oczyszczalniami drenażowymi, jednakże nie są one do siebie zbyt podobne. W przypadku oczyszczalni drenażowej proces oczyszczania ścieków obywa się za pomocą osadnika gnilnego, a także systemu rur drenarskich rozprowadzających podczyszczone ścieki po gruncie. Szambo ekologiczne jest natomiast zbiornikiem bezodpływowym, który trzeba regularnie opróżniać. W celu jego opróżnienia wzywa się profesjonalny tabor asenizacyjny. Wiele osób zastanawia się, czym różni się szambo tradycyjne od tego ekologicznego. Dziś wydaje nam się, że wszystko, co jest ekologiczne jest lepsze, ale w przypadku szamba, różnica polega na tym, iż tradycyjne budowane jest na miejscu z poszczególnych części a ekologiczne to gotowy produkt przyjeżdżający na plac budowy.

Jakie są główne zalety szamba ekologicznego?

Szambo ekologiczne jest przede wszystkim o wiele bardziej bezpieczne niż jego tradycyjny odpowiednik. Spowodowane jest to tym, iż w tradycyjnych szambach bardzo często dochodzi do sytuacji, w której występuje problem z uszczelnieniem spoin. Następstwem takiego stanu rzeczy jest wydostawanie się ścieków do gruntu poprzez powstałe szczeliny. Takie wycieki mogą skazić wody gruntowe i jest to szczególnie niebezpieczne, gdy pobliski dom czerpie wodę ze studni. Szambo ekologiczne jest bezpieczne, gdyż jego jednolita konstrukcja wyklucza jakiekolwiek nieszczelności, czy szczeliny.

Czy szambo ekologiczne posiada jakieś wady?

Każde rozwiązanie budowlane ma jakieś wady i nie inaczej jest także w przypadku szamba ekologicznego. Podstawową wadą jest dość wysoki koszt eksploatacji. Takie szambo powinno być opróżniane co 3-4 tygodnie, co daje roczne koszty w granicach 3-4 tysięcy. Jest to spory kontrast do ceny eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków, czy nawet tradycyjnego szamba. Warto pamiętać jednak, że w przypadku szamba ekologicznego płaci się przede wszystkim za bezpieczeństwo, na którym nie warto oszczędzać.

Szambo ekologiczne to bezpieczny sposób na gospodarowanie ściekami w gospodarstwie domowym, dlatego ta metoda jest obecnie bardzo popularna we wszystkich miejscach, w których tradycyjna kanalizacja jest niedostępna.

Wyświetlony 1561 razy