wtorek, 25 lipiec 2023 16:58

Pompy hydroforowe - co trzeba o nich wiedzieć

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Sklep Watermark Sklep Watermark Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Pompy hydroforowe to jedna z najważniejszych i najczęściej grup urządzeń wybieranych urządzeń do pompowania wody w celu usprawnienia pracy jej systemów dystrybucji. Pompy hydroforowe są również nazywane samozasysającymi, powierzchniowymi pompami ssącymi. Zadaniem pomp hydroforowych jest transport zimnej i czystej wody.

Pompy hydroforowe są stosowane w wielu miejscach, najczęściej w instalacjach hydroforowych i nawadniających, w tym podziemnych, do nawadniania ogrodów i małych ogródków w gospodarstwach wiejskich. Pompy samozasysające do wody, wyróżniające się większą mocą i większą wydajnością, więc znakomicie sprawdzą się jako element systemów zaopatrzenia w wodę zaopatrujący w wodę budynki mieszkalne oraz różne obiekty przemysłowe i produkcyjne.

Sprawdź szeroki asortyment w sklepie Watermark: sklep-watermark.pl/pompy-hydroforowe

Bezawaryjne i wieloletnie działanie pomp hydroforowych podyktowane jest przede wszystkim jej właściwym doborem. Szczególną uwagę należy zwrócić na warunki, w jakich urządzenie będzie miało pracować – głębokość zwierciadła wody, rodzaj i skład chemiczny i mechaniczny pompowanej wody, miejsce zainstalowania pomp, a także poszczególnych użytkowników, czyli zapotrzebowanie na wodę. Dla wielu osób może być to proces trudny i niezwykle ważny, ponieważ zależy od czasu pracy pompy hydroforowej, dlatego warto odwiedzić Sklep Watermark, który wyróżnia profesjonalna pomoc w wyborze odpowiednich produktów.

Zasada działania pomp hydroforowych

Zasada działania prawidłowo dobranej pompy hydroforowej bardzo prosta. Pompuje wodę z określonego zbiornika lub układu wodnego, napełniając zbiornik hydroforem - wtedy jego wnętrze zwiększa się i po osiągnięciu pewnego poziomu pompa samozasysająca przestaje działać. Następnie ze zbiornika pobierana jest woda, aż ciśnienie w nim spadnie poniżej pewnego poziomu - pompa hydroforowa wznowi pracę i wtedy znów napełnia zbiornik.

Jak zbudowane są pompy samossące

Pompy hydroforowe wyróżniają się solidną konstrukcją, gwarantują ich długoletnią i bezawaryjną pracę, uzyskując bardzo dobre parametry wydajnościowe. Pompy samozasysające są dostępne w jednym z wielu modeli: jednostopniowe, wielostopniowe.

Określa ona ilość wirników, w jakie są wyposażone. Jednak każdy model składa się z dwóch elementów sekcji hydraulicznej jednofazowego silnika elektrycznego zasilanego napięciem trójfazowym 230V lub wydajność max 400V.

Jednoczęściowa konstrukcja pomp, czyli integracja jednego wału hydrauliki z silnikiem, pozwala na kompaktowe wymiary pompy hydroforowej do wody i jej niską wagę. Dzięki temu jego montaż jest niezwykle prosty, a także można go swobodnie przenosić.

Pompa ssąca i jej przeznaczenie

Biorąc pod uwagę świetne parametry pomp hydroforowych, a także ich szeroki zakres działania, mogą być używane w wielu miejscach. Najczęściej są to: systemy nawadniania wykorzystywane w rolnictwie oraz ogrodnictwie przydomowe ogrody, trawniki do ich podlewania lub mycia samochodów w instalacjach myjących w instalacjach wodociągowych i hydroforowych dostarczających wodę do różnorakich obiektów.

Pompy ssące  służą do pompowania wody głównie z własnych studni, a także innych naturalnych lub sztucznie wytworzonych zbiorników, w których maksymalna głębokość, na jakiej jest lustro wody, z którego pompa może czerpać wodę i musi wynosić od 6 do 9 m. Są one przeznaczone do pompowania czystej wody, wolnej od cząstek ściernych i długich włókien, których obecność może uszkodzić pompę.

 

Wyświetlony 178 razy