Wydrukuj tę stronę
wtorek, 07 czerwiec 2022 16:00

Ładowarki teleskopowe sztywne a ładowarki obrotowe - podobieństwa i różnice

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
ładowarki teleskopowe ładowarki teleskopowe pixabay

Ładowarki wykorzystywane m.in. w branżach budowlanej, rolniczej oraz wydobywczej dzieli się na dwa podstawowe typy – ładowarki teleskopowe proste nazywane inaczej sztywnymi i ładowarki teleskopowe obrotowe. Czym różnią się od siebie?

Gdzie dokładnie znajdują zastosowanie? Jakie mogą znieść większe obciążenia, a które lepiej sprawdzają się przy pracach na dużych wysokościach?

Coraz więcej firm decyduje się na zakup lub długoterminowy wynajem ładowarek teleskopowych. Wszystko za sprawą ich uniwersalności – bez względu na typ mogą nie tylko podnosić i przenosić ładunki na różne odległości, lecz także łatwo zamienić się w kosiarkę do trawy, pług, żurawik czy wciągarkę. Producenci ładowarek udostępniają bowiem szeroką ofertę osprzętu dodatkowego, który można szybko zamontować do maszyny. Dodatkowym atutem jest fakt, że do obsługi tego typu urządzeń wystarczą uprawnienia na wózki jezdniowe IWJO. Nie trzeba zatem szukać osoby mającej uprawnienia osobno na podnośniki koszowe, ciągniki rolnicze albo żurawiki. Wystarczy jedna z IWJO.

Co jeszcze łączy ładowarki teleskopowe proste z ładowarkami obrotowymi? Obydwa typy są zazwyczaj wyposażone w mocne silniki, duże koła i oś wahliwą umożliwiającą przemieszczanie się nawet po trudnym terenie. Mogą mieć także liczne udogodnienia dla operatorów, m.in. przestronną kabinę, dotykowy panel sterowania, regulowaną kolumnę kierownicy, zestaw głośnomówiący czy porty USB przeznaczone do ładowania telefonów.

Ładowarki teleskopowe sztywne

A co z różnicami? Różnice wiążą się przede wszystkim z budową. Ładowarki teleskopowe sztywne, jak sama nazwa wskazuje, mają na sztywno połączoną kabinę operatora i teleskop z modułem jazdy. W związku z tym nie mogą się przemieszczać w poziomie. W tego typu ładowarkach montuje się albo jedną parę podpór z przodu, albo w ogóle się ich nie wstawia – wówczas podnoszenie ładunku odbywa się tylko na kołach.

Ładowarki teleskopowe mogą unieść towar o masie do 10 ton na wysokość do 20 m.

Najczęściej wykorzystuje się je w miejscach, w których praca nie wymaga ciągłego przemieszczania się, np. przy budowie mostów czy wysokich budynków, ponieważ maszyna musi zostać precyzyjnie ustawiona. Jeżeli ustawienie będzie nieprawidłowe, ładunek nie trafi w miejsce przeznaczenia, a zmiana lokalizacji potrwa stosunkowo długo.

Ładowarki teleskopowe obrotowe

Ładowarki teleskopowe obrotowe mają kabinę operatora i teleskop umieszczone na obrotnicy, dlatego mogą się obracać w poziomie nawet o 360 stopni. Są wyposażone w dwa rodzaje podpór – przednie oraz tylne – żeby w związku z ruchem kabiny i wynikającymi z niego obciążeniami stać stabilnie na każdego rodzaju podłożu.

Ładowarki obrotowe są zazwyczaj wyższe niż sztywne – mogą podnosić ładunki do 5 ton na wysokość do 34 m, zaś ich zasięg boczny wynosi do 26 m.

Sprawdzają się zwłaszcza na niewielkich przestrzeniach, gdzie wymagana jest możliwość szybkiej korekty podania ładunku bez przestawiania maszyny. Co ważne, ładowarki tego typu pozwalają na zmianę ustawienia nawet przy maksymalnym wysunięciu teleskopu. Dzięki temu oszczędzają czas pracowników np. na placach budowy.

Wyświetlony 721 razy