Wydrukuj tę stronę
piątek, 27 maj 2022 18:21

Kiedy warto skorzystać z zaprawy gipsowej?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
zaprawa gipsowa zaprawa gipsowa Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Bez dobrej zaprawy gipsowej trudno wyobrazić sobie remont lub budowę domu. Dzięki dużej wytrzymałości znajduje ona zastosowanie w różnego rodzaju pracach budowlanych. Zastanawiasz się nad jej wykorzystaniem? Dowiedz się, kiedy warto sięgnąć po zaprawę na bazie gipsu. 

 

Co to jest zaprawa gipsowa i czym się wyróżnia? 

Zaprawa gipsowa (inaczej nazywana tynkarską lub wyrównującą) powstaje poprzez rozrobienie suchego, zmielonego gipsu palonego z wodą. W zależności od typu głównego składnika wyróżnia się jej kilka rodzajów o odmiennych właściwościach. Są to: 

  • gips naturalny – ma średnią wytrzymałość i niską cenę;
  • gips syntetyczny – najtrwalszy w tym gronie i jednocześnie najmniej estetyczny, dlatego wymaga większej ilości farby do pokrycia powierzchni;
  • gips alabastrowy – stosowany najczęściej w celach artystycznych i konserwacyjnych ze względu na biały, estetyczny wygląd niewymagający malowania. 

Do czego stosuje się zaprawę gipsową? 

Podczas remontu czy budowy najlepiej sprawdzają się więc dwa pierwsze rodzaje zaprawy gipsowej. Służy ona zarówno do wykonania dużych elementów, takich jak ściany działowe czy płyty gipsowe, jak i drobniejszych prac. Dobrze nadaje się do wypełniania ubytków w ścianie, a także do wykonania dekoracji, na przykład ozdobnej sztukaterii, w domu. 

Najczęściej zaprawa gipsowa pełni jednak rolę gładzi służącej do wyrównania ścian w pomieszczeniach nienarażonych na wilgoć. Dlatego za jej pomocą możesz przygotować idealnie gładkie podłoże do malowania. 

Jak zrobić zaprawę gipsową? 

Zaprawa gipsowa jest łatwa w nakładaniu, jednak dość trudno się ją urabia. Pomimo to da się ją przygotować samodzielnie podczas remontu w domu lub na budowie. 

W tym celu wypełnij wodą elastyczny pojemnik do ⅓ wysokości. Następnie wolno wsyp gips, rozprowadzając go równomiernie na całej powierzchni. Gdy na górze pojawi się sucha 

warstwa, odczekaj ok. 3-5 minut. Następnie wymieszaj zaprawę. Jeśli jest jej niewiele, możesz użyć do tego łopatki. Natomiast w przypadku większej ilości, lepiej posłużyć się wiertarką z mieszadłem. W trakcie możesz modyfikować proporcje gipsu i wody, aby uzyskać gęstą masę dobrze trzymającą się narzędzi. 

Dlaczego warto stosować zaprawę gipsową? 

Tak przygotowana zaprawa gipsowa powinna zostać szybko nałożona, bo bardzo szybko schnie i twardnieje. Dzięki temu prace z jej wykorzystaniem nie pochłaniają dużo czasu. Nie wymagają też dużego wysiłku, bo materiał wykazuje dobrą przyczepność do podłoża i wygodnie się rozprowadza. Natomiast po nałożeniu i wyschnięciu zaprawa gipsowa wykazuje dużą wytrzymałość oraz odporność na pęknięcia i skurcze. Wykonane z niej ścianki działowe doskonale izolują termicznie i chronią przed hałasem. 


Szerokie zastosowanie sprawia, że zaprawa gipsowa należy do najczęściej stosowanych materiałów budowlanych. Nie jest jednak jedynym rodzajem zaprawy, jaki możesz wykorzystać do łączenia elementów konstrukcyjnych, wykończenia czy budowy. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Zajrzyj na stronę materiały-budowlane.pl, gdzie znajdziesz niezbędne informacje.

Wyświetlony 792 razy