Wydrukuj tę stronę
środa, 05 październik 2022 10:20

Dachówka czy blachodachówka – które pokrycie dachowe jest lepsze?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Blachodachówka Blachodachówka pixabay

Materiał pokrycia dachowego powinien zostać dobrze dobrany. Chodzi przede wszystkim o trwałość powłoki, ale także jej ciężar, sposób montażu, a nawet o dopasowanie jej kolorów do sąsiednich dachów.

Czy zatem warto stawiać na dachówki ceramiczne, czy może lepiej sprawdzą się arkusze blachodachówki? Zapraszamy do zapoznania się z porównaniem obu materiałów.

Czym się kierować przy wyborze pokrycia dachowego?

Dach jest niezwykle ważnym elementem każdego budynku. Chroni go przed wpływem warunków atmosferycznych i ogranicza utratę ciepła. Pokrycie połaci dachowej powinno być zatem rozsądnie dobrane - zarówno jeśli budujesz nowy obiekt, jak i wówczas, gdy planujesz remont starego dachu. Czym się kierować przy podejmowaniu decyzji?

 

Duże znaczenie mają względy praktyczne. Rodzaj pokrycia dachowego powinien być dobrany do cech konstrukcyjnych budynku, czyli jego powierzchni, nośności ścian, ale również kąta nachylenia więźby.

Dach powinien stanowić konsekwencję architektury budynku. Musi być do niej dopasowany zarówno pod względem stylistycznym, jak i konstrukcyjnym. Znaczenie ma między innymi ciężar pokrycia, który nie może przewyższać dopuszczalnej nośności. Liczy się także kształt dachu oraz rodzaj izolacji termicznej, która może być stosowana z danym pokryciem.

Co zatem sprawdzi się lepiej? Dachówki cementowe, ceramiczne czy dachy modułowe z blachy? Zobacz porównanie.

Dachówka czy blachodachówka – porównanie

Pierwszym elementem porównania, jaki należy wziąć pod uwagę jest ciężar. Blachodachówka jest znacznie lżejsza niż dachówki naturalne, a ponadto nie zmienia swojego ciężaru pod wpływem wody. Może być zatem stosowana tam, gdzie nośność jest niższa. W przypadku dachówki ceramicznej więźba musi być odpowiednio solidna, o co należy zadbać już na etapie budowy domu.

Uwzględnić należy także kąt nachylenia — blachodachówkę układa się na dachach o większym spadzie, powyżej 10-14°. Dachówki ceramiczne można natomiast kłaść na powierzchniach o niższym kącie nachylenia.

Trwałość pokrycia również ma znaczenie przy jego wyborze. Wybierając blachodachówkę o najlepszych powłokach możemy się spodziewać trwałości porównywalnej do dachówek ceramicznych. Przyjmuje się, że trwałość arkusza blachy wynosi około 70 lat, przy czym producenci udzielają znacznie krótszej gwarancji. Trwałość dachówek zwykle sięga nawet ponad 100 lat. W tym przypadku gwarancja także działa o wiele krócej. Oba rodzaje pokryć stanowią jednak długoterminową inwestycję.

Montaż — w przypadku blachodachówki jest on prosty i szybki. Łatwość jego wykonania zawsze zależna jest od kształtu dachu. Jednak ułożenie izolacji cieplnej i blachy profilowanej trwa znacznie krócej niż układanie dachówek ceramicznych.

Co układa się szybciej – dachówki czy blachodachówki?

Układanie pokrycia z blachodachówki przebiega o wiele szybciej niż kładzenie dachówki. Jest tak dlatego, że blachodachówka występuje w arkuszach (które mają większy rozmiar), natomiast dachówka ceramiczna w pojedynczych elementach. Łączenie ich ze sobą trwa zatem dłużej i jest znacznie bardziej skomplikowane.

Prawidłowe ułożenie obu materiałów ma ogromne znaczenie dla szczelności pokrycia i właściwego działania izolacji termicznej.

Co jest cięższe? Dachówka czy blachodachówka?

Pokrycie dachu dachówką ceramiczną wymaga postawienia bardzo solidnej konstrukcji, dlatego trzeba pomyśleć o niej przy budowaniu więźby dachowej. Jest ona bowiem nawet kilkukrotnie cięższa od blachodachówki, która waży około 6 kg/m2. W przypadku dachówek jest to aż 60 kg/m2, dlatego więźba dachowa musi być odpowiednio przystosowana, by ją unieść. Pamiętajmy również że aktualnie konstrukcje dachowe projektowane są często z tzw. wiązarów które są budowane z małych przekrojów drewna. Konstrukcje takie swoim rozstawem wymuszają użycia pokrycia dachowego lekkiego jakim jest blachodachówka.

Zaletą blachodachówki jest możliwość stosowania jej na dowolnej konstrukcji więźby dachowej. Blachodachówka odpowiednio zamontowana jest materiałem bardziej odpornym na zrywanie przez wichury niż pokrycie z dachówki.

Co jest tańsze dachówka czy blachodachówka?

Blachodachówka jest tańsza niż dachówka ceramiczna. Warto pamiętać, że koszt wykonania dachu jest istotną częścią składową całości wydatków na budowę domu. Należy również uwzględnić go w przypadku modernizacji starszego budynku. Ze względu na cenę i wagę własną materiału.

Jeśli zatem zależy Ci na oszczędności przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej odporności na uszkodzenia mechaniczne, arkusze blachy mogą okazać się lepszym rozwiązaniem. Obecnie można je kupić w wariantach, które do złudzenia przypominają zarówno dachówki betonowe, jak i ceramiczne. Można skomponować je ze stolarką budowlaną i uzyskać atrakcyjny efekt wizualny.

Dachówka czy blachodachówka – co wybrać

Zastanawiasz się, co wybrać? Przejrzyj ofertę blachodachówek od czołowego polskiego producenta Florian Centrum. Przekonasz się, że dachówka ceramiczna lub dachówka betonowa nie zawsze musi być jedynym słusznym rozwiązaniem.

Trwałość blachodachówek dostępnych w naszej ofercie jest bardzo wysoka. Pokrywamy je zabezpieczającymi warstwami, które przedłużają ich żywotność i chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi. Nowoczesne modele mogą być również funkcjonalną izolacją akustyczną. Dach pokryty takim materiałem jest zatem nie tylko tańszy w wykonaniu, ale również praktyczny.

Jeśli planujesz remont dachu i chcesz zmienić istniejące pokrycie na nowe, z pewnością zastanawiasz się, czy wybrać dachówki czy blachę dachową. Weź pod uwagę możliwości nośne więźby. Naturalne materiały nie sprawdzą się wszędzie — mogą okazać się zbyt ciężkie dla delikatnej konstrukcji.

Blachodachówka jest zatem wyborem uniwersalnym. Przejrzyj dostępne produkty i dobieraj je do swoich potrzeb.

Wyświetlony 564 razy