Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 25 październik 2021 12:29

Czy warto ocieplić komin z wełną mineralną?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
wełna kominkowa wełna kominkowa pixabay

Przepisy prawne nie nakazują tego, aby izolować komin wełną mineralną, ale jednak wiele osób decyduje się na ten krok. Dlaczego tak się dzieje? Ocieplenie zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców domu, a także poprawia ciąg kominowy.

 Można w ten sposób bardzo dobrze zapobiec uciekaniu ciepłego powietrza oraz wpłynąć na efektywność jego przepływu. Pomaga to również w prawidłowym odprowadzaniu trujących dla zdrowia substancji podczas spalania paliw.

Dlaczego wełna kominowa zamiast styropianu?

To, jaki materiał izolacyjny zastosujemy, zależy głównie od rodzaju komina w naszym budynku. Styropian dobrze sprawdza się w przypadku kominów wentylacyjnych oraz spalinowych. Natomiast wszelkie pozostałe, czyli te wykonane z cegły, dymowe kominy murowane muszą mieć zastosowaną wełnę mineralną.

Bardzo ważnym czynnikiem jest również to,wełna kominkowa że sprzyja bezpieczeństwu mieszkańców. Taki materiał jest odporny na działanie wysokich temperatur, jest niepalny i znacznie trwalszy.

Mimo tego, że trzeba ponieść większe koszty przy zakupie wełny mineralnej niż styropianu, to warto zainwestować odrobinę więcej, aby uniknąć jakichkolwiek kłopotów w przyszłości. Jeśli zdarzyłoby się, że temperatura przekroczy 80°C, to niestety styropian będzie topnieć.

Ocieplanie komina wełną było stosowane od wielu lat i jest to jeden z najlepszych sposobów na zwiększenie efektywności ciągu kominowego. Warto użyć tego tworzywa również, wtedy kiedy komin wbudowany jest w ścianę w domu.

Jaką wełnę kominową wybrać?

Wybór wełny kominowej wcale nie jest taki prosty, jakby się mogło wydawać. Dostępne w ofercie produkty różnią się od siebie:

  • wymiarami,
  • formą,
  • grubością,
  • długością,

Niektóre materiały przeznaczone są wyłącznie do kominów zaprojektowanych przez np. Schiedel czy Dinoflame. Wełny do ocieplenia mają najczęściej formę płyt lamelowych lub mat. Są miękkie i sprężyste, więc bez problemu można je dopasować do domu wymiarów komina, czyli jego długości, grubości i średnicy.

Wysokiej klasy produkty można znaleźć w ofercie sklepu PEKABET. Wełna kominowa dostępna w asortymencie posiada doskonałe parametry izolacyjne, dzięki czemu ograniczy ucieczkę ciepła, ale może także posłużyć jako izolacja akustyczna.

W jaki sposób zamocować wełnę mineralną?

Jeśli chcemy ocieplić komin murowany, to koniecznie musimy zastosować wełnę na całej jego długości. W przeciwnym wypadku poprzez różnicę temperatur mogłoby dojść do skraplania wody wewnątrz komina, co doprowadziłoby do jego zniszczenia. Taki remont jest dosyć kosztowny, więc lepiej jest uniknąć wszelkich błędów.

Nieco ponad dach powinna zostać wykonana izolacja komina wełną. Zanim jednak rozpoczniemy działania, musimy sprawdzić hermetyczność komina oraz jego stan we wszystkich miejscach, w których łączy się z dachem, ponieważ jakakolwiek nieszczelność doprowadzi do jego zawilgocenia.

Profesjonalne ocieplenie komina jest znacznie bardziej wymagające niż mocowanie wełny kominowej sznurkiem. Jest to dość trudne zadanie, dlatego też przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac powinniśmy dokładnie wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakładaniu takiej izolacji.

Wyświetlony 1335 razy